Menu
Úvod  › 

Mimoděložní těhotenství: Symptomy, které nesmíte ignorovat

Konečně se na těhotenském testu objevily vytoužené dvě čárky. Pokud ale trpíte některým z následujících deseti symptomů, může se jednat o nebezpečné mimoděložní těho

K mimoděložnímu těhotenství dochází v situaci, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí kdekoli jinde než v děloze. Naprostá většina mimoděložních těhotenství se vyskytuje ve vejcovodech, nicméně k uhnízdění vajíčka může dojít i na dalších místech, jako je například vaječníky, děložní čípek, nebo břišní dutina. Diagnóza mimoděložního těhotenství může být někdy značně složitá, protože jeho symptomy jsou velmi podobné symptomům normálního těhotenství. Přitom je však mimoděložní těhotenství mimořádně nebezpečnou záležitostí, protože mimo dělohu se vajíčko nemůže normálně vyvíjet a spolu s jeho růstem hrozí vnitřní krvácení (například při prasknutí vejcovodu). Právě komplikace způsobené mimoděložním těhotenstvím jsou nejčastější příčinou smrti matky v prvním trimestru těhotenství. Následujících deset symptomů mimoděložního těhotenství byste nikdy neměli ignorovat:

1. Špinění, nebo krvácení

Jedním z prvních varovných symptomů mimoděložního těhotenství je špinení nebo vaginální krvácení. Ačkoli krvácení v časných stádiích těhotenství nemusí vždy znamenat, že se těhotenství vyvíjí špatně, měla byste v každém případě navštívit lékaře, který odhalí jeho příčinu.

2. Pomalu narůstající hCG

Pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství, váš lékař vždy udělá test hladiny hCG (těhotenského hormonu). Pokud jeho hladina narůstá pomalu, může se jednat o indikátor mimoděložního těhotenství. Během normálního těhotenství se hladina hCG na začátku těhotenství zdvojnásobuje každé dva až tři dny. Při mimoděložním těhotenství hladina těhotenského hormonu roste mnohem pomaleji.

3. Křeče

Mírné křeče v raných fázích těhotenství jsou normální, ale silnější křeče, nebo křeče spojené se špiněním či krvácením, rozhodně normální nejsou a mohou být příznakem mimoděložního těhotenství. Křeče se mohou objevovat pouze na jedné straně břicha, nebo mohou připomínat menstruační křeče.

4. Nevolnost

Nevolnost je dalším signálem mimoděložního těhotenství. Nevolnost a slabost mohou být výsledkem vnitřního krvácení. Na druhou stranu nevolnost může být způsobena i anémií, nedostatkem spánku, nebo nevhodně sestaveného jídelníčku.

5. Bolest na jedné straně břicha

Bolest pouze na jedné straně břicha je symptomem, o kterém byste vždy měla informovat svého lékaře. Pokud dojde k prasknutí vejcovodu, bolest se výrazně znásobuje. Na druhou stranu zdaleka ne všechny ženy s mimoděložním těhotenstvím pociťují bolest břicha.

6. Tlak na konečník

V některých případech může být bolest spojená s mimoděložním těhotenstvím zaměněna za plynatost nebo zácpu. Pokud se pocit plynatosti či zácpy objeví v kombinaci s vaginálním krvácením, je vždy nutné navštívit co nejdříve lékaře.

7. Nízký krevní tlak

Pokud není mimoděložní těhotenství však diagnostikováno a objeví se vnitřní krvácení, dojde obvykle k poklesu krevního tlaku. Ten může být spojen s dechovou nedostatečností a pocitem únavy.

8. Bolest v rameni

Bolest v rameni se obvykle objevuje v okamžiku, kdy mimoděložní těhotenství prakne. Vnitřní krvácení způsobené rupturou může podráždit nervová zakončení, jehož výsledkem je bolest v rameni.

9. Žaludeční nevolnost

Dalším z příznaků mimoděložního těhotenství je žaludeční nevolnost. Ranní nevolnost se může často zaměnit s klasickým symptomem normálního těhotenství.

10. Šok

Pokud dojde k ruptuře mimoděložního těhotenství a vnitřnímu krvácení, může dojít k rozvoji šoku. Takový stav ohrožuje život matky a vyžaduje okamžitou operaci a krevní tranfuzi. Pokud se u vás objeví klasické příznaky šokového stavu, jako je studená pokožky, pocity úzkosti, nevolnost, pocení, slavost, nebo rychlý puls, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Nebezpečné těhotenské komplikace: Na co si dát pozor
Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři
Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti
Problémy a bolesti na konci těhotenství