28.03.2018 - Životní styl

4 fakta o nikotinu

Česká republika patří k zemím s nejvyšším počtem kuřáků. To určitě není nic, za co bychom měli být na sebe pyšní. Přitom je vědecky podloženým faktem, že jediná vykouřená cigareta obsahuje více než 5 tisíc různých chemických látek. Jedná se o jednu z nejnávykovějších drog na naší planetě stejně jako heroin nebo kokain.

Zdroj: Nikotin

Cigareta má schopnost navodit příjemné pocity tím, že uvolní dopamin. Při dlouhodobém kouření však tuto schopnost vnímání rozkoše kuřáci ztrácí. Kouření údajně zlepšuje paměť i schopnost se soustředit. Nicméně daň za tyto výhody je poměrně vysoká - zdraví i vlastní život. Více o nikotinu v dnešním příspěvku.

1. Kouření a rakovina

 

Kouření souvisí s častými záněty průdušek, srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem a cholesterolem, rakovinou dutiny ústní, hrtanu i jícnu. Mimo to podporuje kouření vznik rakoviny močového měchýře a ledvin, slinivky a u žen rakovinu děložního čípku.

2. Pasivní kouření škodí

 

Mnoho kuřákům vůbec nedochází, že hazardují nejen se svým zdravím a životem, ale i těch, co nekouří, ale jsou nuceni vdechovat kouř z jejich cigarety. Nejhorším scénářem jsou děti žijící v jedné domácnosti s neohleduplnými kuřáky. I lidem vdechujícím kouř hrozí onemocnění srdce, plic a rakovinové bujení.

3. Nikotin ovlivňuje celé tělo

 

Nikotin má vliv na řadu funkcí a orgánů v těle. Má přímý (negativní) vliv na srdce, působí na nervy, jež řídí dýchání. Velký vliv má i na hormony, které ovlivňují náladu a chuť k jídlu.

4. Nikotin a mozek

 

Mozek si na pravidelnou dávku této drogy zvykne a vyžaduje další přísun, jinak se dostaví abstinenční příznaky, jako u každé jiné drogy. S postupem času se vytváří "tolerance" k dávce a pro vyvolání příjemného pocitu potřebuje kuřák čím dál více nikotinu. Ve finále už nekouří proto, aby se cítil dobře, ale proto, aby se přestal cítit tak mizerně.

Autor: - Redakce -

 
Diskuse ke článku (počet reakcí: 0)
 
 
Vyhledávání
Partneři

 
http://www.businessinstitut.cz/ - Prestižní studium MBA - Business Institut
http://www.cambschool.cz/ - MBA studium na Cambridge Business School
http://www.esbm.cz/ - - Moderní online studium MBA a LLM (Praha, Brno, Ostrava)
Poradíme vám, jak získat výhodnou nebankovní půjčku ihned na účet.