01.12.2017 - Děti

Co dělat, když dítě nechce sportovat

Každý ví, že pohyb je přirozenou a především nutnou součástí lidského života. Dětské nadšení pro určitý druh sportu mnohdy nevědomky bojkotují i samotní rodiče tím, že se snaží dítě do něčeho natlačit. Pokud sportují rodiče, neznamená to, že stejnou vášeň pro daný druh sportu musí sdílet i jejich dítě.

Zdroj: Deti

Chcete-li, aby vaše dítko sportovalo, snažte se vyvarovat některých zásadních chyb. Díky nim totiž svého potomka sportu nepřiblížíte, ale naopak jej odradíte. Které chyby to jsou, se dozvíte v následujících řádcích.

Nechte dítě dozrát

 

Typickým znakem dnešní doby je, že se mnoho rodičů snaží tlačit dítě do hokeje, fotbalu, baletu, tenisu apod. již od raného věku. Není nic špatného na tom seznámit dítě s různými sporty tak brzy, ale netlačte na pilu. Různé specializace omezují obecné pohybové schopnosti dítěte a především se pak vytrácí radost z pohybu jako takového. Nechte dítě pohybovat se přirozeně, vyzkoušet více sportovních aktivit a časem si samo vybere to, co právě jemu vyhovuje. Smiřte se s tím, že si vybere třeba něco jiného, než se líbí právě vám.

Nesrovnávejte-netlačte

 

Budete-li dítě cpát za každou cenu do určitého sportu, srovnávat jej s Tomáškem či Honzíkem a vyžadovat výsledky, znechutíte mu celý koníček, který ho mohl ze začátku i bavit. Ne každé dítě je soutěživé a touží po pohárech a medailích. Právě soutěžení může dítěti ubírat radost ze sportu. Některé děti turnaje a závody stresují, jiné naopak tyto výzvy přitahují. Snažte se pochopit své dítě a vycházet mu v tomto ohledu vstříc.

Neklaďte na dítě vysoké nároky

 

Jestliže dítě sportem tráví každou volnou chvíli, není to dobře. Dítě je pořád jen dítě a potřebuje mimo povinností, kterých má už ve škole i tak dost prostor na hraní a rozvíjení se. Dítě by mělo sportovat jen tolik, aby mělo čas také na kamarády a případně i jiné kroužky. Sportovně založené děti bude pohyb bavit. A pokud máte doma malého malíře, zpěváka či herce, smiřte se s tím, že se bude hýbat jen v rámci nutností. Pak jeho pohyb podpořte hrami, které ho budou bavit. Ideálně přímo s vámi, spolužáky či zvířecími kamarády.

Autor: - Redakce -

 
Diskuse ke článku (počet reakcí: 2)
16.06. 23:36 donlabuznik | sport
Ano přesně tak ono i hra může být v podstatě sport, malému j
31.03. 15:12 Karel | Hokej
U nás pomohlo to, že jsme ten sport začali pojímat jako hru.