03.05.2018 - Životní styl

Co se v těhotenství může a co ne?

Možná si říkáte, že přesně víte, co byste měla a co ne. Že není vhodné pít větší množství kávy, alkohol, kouření, že plodu nesvědčí kořeněná a smažená jídla, otřesy atd. To vše je pravda.

Zdroj: Těhotenství

Nicméně především počátek těhotenství je označován za nejkřehčí období. První 3 měsíce jsou z pohledu rizik ty nejcitlivější. Po 12 týdnu už má plod vyvinuty téměř všechny orgány, které budou během následujících měsíců růst a dále se vyvíjet. Jakým situacím, aktivitám a věcem je lépe se vyhýbat především na počátku těhotenství?

Alkohol, cigarety, drogy

 

Tyto věci by měly být pro nastávající maminku naprostým tabu. K tomu ani není potřeba zdlouhavě něco dodávat. Všem je jasné, že tyto látky mají devastující dopad na plod a průběh těhotenství. Hrozí komplikace jako potrat, krvácení, abrupce placenty (předčasné odloučení), předčasný porod.

Léky a bylinky

 

K dalším rizikovým faktorům patří užití některých léků. Proto užívaní jakýchkoliv medikamentů konzultujte se svým lékařem. Nejcitlivější období je od 3 do 10 týdne vývoje plodu. Ovšem pozor ve snaze pomoci si bylinkami, když léky nepřipadají v úvahu. Rovněž o vhodnosti bylin se poraďte s lékařem či lékárníkem. Některé mohou nadělat víc škody než užitku.

Infekce a horečka

 

Snažte se vyhýbat infekcím - zarděnky, příušnice, neštovice apod. Pro plod jsou velmi nebezpečné. Vypukne-li chřipková epidemie, zredukujte pohyb po nákupních centrech a prostorách, kde hrozí nakažení.

Potraviny

 

V těhotenství zredukujte i potraviny, kde hrozí otrava či nějaké onemocnění - salmonela atd. Zdrojem nákazy mohou být mléčné výrobky, majonéza, vejce, ryby, maso. Pozor nejen při konzumaci, ale i zpracování masa, kdy vstupní bariérou infekce mohou být oděrky na rukou.

Domácí mazlíčci

 

Pokud máte domácí mazlíčky: kočičky, králíky, morčata, pejska, pak dbejte zvýšené hygieny. Uklízejte jim pouze v rukavicích a vždy si pečlivě umyjte ruce. Rukavice pak vyhoďte a vezměte si vždy nové.

Co se v těhotenství smí?

 

Spěte a odpočívejte, pokud můžete, hodně se usmívejte, radujte se a těšte se na miminko. I cvičit můžete. Samozřejmě cvičení pro těhotné. Extrémní cvičení se nepovoluje. Choďte na procházky. Pohyb a čerstvý vzduch jen prospějí.

Autor: - Redakce -

 
Diskuse ke článku (počet reakcí: 0)
 
 
Vyhledávání
Partneři

 
http://www.businessinstitut.cz/ - Prestižní studium MBA - Business Institut
http://www.cambschool.cz/ - MBA studium na Cambridge Business School
http://www.esbm.cz/ - - Moderní online studium MBA a LLM (Praha, Brno, Ostrava)
Poradíme vám, jak získat výhodnou nebankovní půjčku ihned na účet.