22.11.2017 - Životní styl

Jak se nenechat ovládat mobilním telefonem

Možná si myslíte, že se vás to vůbec netýká a nemáte sebemenší problém se závislostí na mobilním telefonu. Pravdou je, že čím dál více lidí různé věkové kategorie začíná trpět tzv. nomofobií (mobile phobia). Přestože závislost na mobilním telefonu či jiném elektronickém zařízení vypadá jako banalita, opak je pravdou. Je to závislost ? tudíž nemoc a docela vážná.

Zdroj: Závislost na mobilním telefonu

Může jít o docela nebezpečnou věc, když se na ní podíváte v kontextu používání mobilního telefonu při řízení automobilu. Hned dostává tento problém jiný rozměr. Pípne vám telefon a už máte nutkání brát jej do ruky a nic nepočká? Ani řízení motorového vozidla? Nemůžete večer spát, protože vás budí právě váš vlastní mobilní telefon? Pak je načase popřemýšlet i nad tím, kolik času mu věnujete. Možná se to netýká vás, ale někoho, koho dobře znáte. Pojďme se společně podívat, jak se nenechat ovládat mobilem.

Proč se nenechat ovládat mobilem?

 

Prvně je důležité uvědomit si, proč netrávit s mobilem v ruce více času než je nutné. Jednak je to zloděj času, prohlubuje u lidí úzkost, separuje od společnosti (osobní kontakt), narušuje spánek, tyto zlozvyky mohou okoukat i děti. To je jen zlomek. Záporů existuje nespočet.

Jak se závislost projevuje?

 

Být na mobilním telefonu i na toaletě, mít jej v ruce i při jídle a konverzaci s jiným člověkem, nutkáním ho používat, vybije-li se mobil, trpíte úzkostí a jste ve stresu, než se opět nabije. Nemůžete se dočkat, až vlezete na sociální síť, zahrajete si nějakou hru apod. Máte nutkání vše komentovat, lajkovat, ihned odpovídat. Trávíte na mobilu většinu volného času a nemáte žádné jiné hobby.

Jak se nenechat mobilem ovládat?

 
  • Vypínat jej minimálně před tím, než půjdete spát. Dejte svému tělu i mozku možnost si odpočinout.

  • Mobil nemějte v blízkosti postele. Kupte si třeba klasického budíka. Výmluva, že podle něj vstáváte, je opravdu jen výmluva.

  • Nemějte mobil u sebe, když se koupete, sprchujete, jdete na toaletu. Věnujte se dané činnosti, sami sobě a na telefon prostě občas zkuste zapomenout.

  • Vyhraďte si určitý čas, kdy budete na telefonu a mějte to pod kontrolou.

  • Při práci, učení, sportování a jiných činnostech mobil vypínejte. Užívejte si chvíle svobody a nestaňte se jeho otrokem. Naučte se žít i bez něj. Vyhraďte si zkrátka čas a místa, kde budete bez mobilu.

  • Najděte si koníčky. Nemáte-li žádné hobby, je to docela zavádějící. Každý člověk by měl mít mimo své práce (pokud ta není jeho koníčkem) nějaké hobby, kde si duševně odpočine a vypne.

  • Snažte se komunikovat s lidmi naživo - nejen prostřednictvím sociálních sítí. Najděte si a obklopte lidmi ze svého okolí. Dá vám to víc než komunikace na sociálních sítích.

Autor: - Redakce -

 
Diskuse ke článku (počet reakcí: 0)
 
 
Vyhledávání
Nejdiskutovanější

Databáze je prázdná!

Partneři

 
http://www.businessinstitut.cz/ - Prestižní studium MBA - Business Institut
http://www.cambschool.cz/ - MBA studium na Cambridge Business School
http://www.esbm.cz/ - - Moderní online studium MBA a LLM (Praha, Brno, Ostrava)
Poradíme vám, jak získat výhodnou nebankovní půjčku ihned na účet.