Menu
Úvod  › 

10 her, které jsou důležité pro rozvoj vašeho dítěte

Jestli máte pocit, že si děti hrají pořád stejně, jste na velkém omylu. Následujících deset her je pro dítě extrémně důležitých a je známkou toho, že se váš potomek vyvíjí správně.

1. Nediferencované hry.

Jsou to vlastně hry, které nemají žádný smysl, tedy jakési hry pro hry. Typické jsou pro novorozence a kojence, kteří si hrají bezúčelně a vlastně tak poznávají svět kolem sebe. Nemusí si nutně hrát s nějakou věcí, ale například jen se svým tělem (oblíbená je hra s rukama) a zkoumají tak své nejbližší okolí. Jde vlastně o jakýsi předstupeň pozdějších skutečných her.

2. Solitérní hry.

Jde o hry, kdy si dítě hraje samo. I když se kvůli nim můžete cítit jako nejhorší rodič na světě a můžete kvůli nim mít výčitky svědomí, pro dítě jsou mimořádně důležité. Učí ho totiž, jak se zabavit i samostatnosti. Solitérní hry se vyskytují prakticky v jakémkoli věku, ale naprosto typické jsou pro děti kolem dvou až tří let. Právě v tomto věkovém období se vyskytuje kombinace silné sebestřednosti a zároveň ještě nedostatečně vyvinutých komunikačních schopností.

3. Pozorovací hry.

Tento druh her je typický pro mladší děti, kteří si pozorováním a přihlížením her ostatních rozvíjí slovník i fantazii. Obvykle děti velmi rády pozorují ostatní hrající si děti, ale samy se do hry nezapojují. To je naprosto v pořádku a patří to k určitým vývojovým stádiím, kdy děti potřebují pouze hru pozorovat.

4. Paralelní hra.

Pokud se ocitne v herně několik dvouletých až tříletých dětí je velmi pravděpodobné, že si nebudou hrát spolu, ale spíše vedle sebe. Paralelní hry nevypovídají nic o jejich vzájemných vztazích, ale patří opět k určitému věku. Děti do tří let si obvykle nedokáží hrát společně ale hrají si vedle sebe, aniž by si navzájem věnovaly pozornost. I to je zcela v pořádku a jde pouze o součást naprosto zdravého a přirozeného vývoje.

5. Asociativní hry.

Tak nazývají odborníci hry, kdy si děti hrají vedle sebe, nespolupracují, ale už se berou navzájem na vědomí. To znamená, že například jedno dítě staví dům z kostek, druhé se připojí a začne také stavět - ale svůj vlastní dům. Tento typ hry je velmi důležitým milníkem v dětském vývoji, protože se při ní začíná rozvíjet socializace.

6. Kooperativní hry.

Jakmile dítě projde všemi předchozími stádii hry, objeví se fáze kooperativních her, kdy si děti začínají hrát spolu. Obvykle se objevuje u starších předškoláků (pokud mají starší sourozence, může se objevit i u mladších dětí). Pro kooperativní hru jsou důležité rozvinuté sociální schopnosti. Tehdy jsou například děti schopné společně skládat puzzle, nebo hrát deskovou hru.

7. Dramatické hry.

Jakmile má dítě dostatečně rozvinutou fantazii a dramatický cit, nastupují hry, kdy ztvárňuje určité role. To jsou typické hry "na doktora", "školu" a podobně. Tyto hry jsou extrémně důležité nejen pro dětskou představivost, ale učí se i spolupracovat, sdílet, rozvíjí si cit pro jazyk a učí se, jak funguje společnost.

8. Soutěživé hry.

I když z nich rodičům obvykle tečou nervy, soutěživé hry jsou pro vývoj dětí extrémně důležité. Děti potřebují srovnávat se, soutěžit, vítězit i prohrávat.

9. Fyzické hry.

Míč, kolo, brusle, hokejka... Fyzické hry jsou důležité nejen kvůli zdraví a fyzičce, ale také kvůli rozvoji motorických schopností.

10. Konstruktivní hry.

Jde o typ her, při kterých se buduje a staví. Stavebnice, ale klidně i polštářový bunkr, nebo závodní dráha z lepoler. Cokoli dítě vymyslí a postaví samo rozvíjí jeho představivost, prostorovou orientaci i motorické schopnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kolik hraček skutečně potřebuje vaše dítě?
Jak zabavit nemocné dítě
Dítě a hračky: Jaké vlastně potřebuje?
Dítě a hudební nástroj: Kdy začít?
Test: Na kterém hradu se natáčelo?