Menu
Úvod  › 

10 nejnebezpečnějších bacilů světa

Zlatý stafylokok, ebola, antrax, nebo E. Coli. Zveme vás na přehlídku smrtících virů a bakterií, které odolávají většině léků.

Připadá vám, že v dnešní moderní civilizaci je téměř nemožné zemřít na chorobu, kterou způsobují mikrobi a že jsou tyto zdravotní problémy vyhrazené v podstatě jen pro rozvojové země? I přes široce rozšířené používání antibiotik zůstávají některé bakterie a viry, které se doposud známými léky zvládat nedají. Někteří mikrobi zase pro změnu získali, kvůli nadužívání antibiotik, rezistenci. Představujeme vám deset nejnebezpečnějších mikrobů světa:

1. Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je typem bakterie, která způsobuje řadu infekcí náležejících do "rodiny" stafylokoků. Bohužel právě tento typ infekce je odolný vůči většině používaných antibiotik. Většina lidí se zlatým stafylokokem nakazí v nemocnici. Je tomu tak proto, že hospitalizovaní mají slabý imunitní systém, jsou oslabení nemocí a často mají otevřené rány, kterými se bakterie dostane do jejich těla. Zlatý stafylokok je velmi nakažlivý a může způsobovat vážné zdravotní problémy a dokonce i smrt, pokud není včas léčen.

2. Escheria coli a Klebsiella

Eschetia coli (známější spíše jako E. Coli) a klebsiella jsou dvě z nejnebezpečnějších bakterií, které se snadno přenášejí nedostatečně umytými či nedostatečně tepelně upravenými potravinami. Ještě před nedávnem byla E. Coli hlavním původcem silných žaludečních bolestí a průjmu, zatímco klebsiella může způsobovat zápal plic. Tyto dvě bakterie jsou odolné vůči řadě léků, ale mohou způsobovat závažné zdravotní komplikace, které mohou končit i smrtí. Obrana před nimi je jednoduchá: stačí důsledně omývat syrové potraviny, mýt si po přípravě jídla ruce a jídlo dostatečně tepelně upravovat.

3. Acinetobacter baumannii

Kmen bakterií A. baumannii je, podobně jako ostatní smrtelné bakterie, rezistentní na většinu antibiotik a způsobuje tisíce úmrtí ročně. Získala přezdívku "irácká bakterie" kvůli množství vojáků nakažených v Iráku. Bakterie se dostává do těla otevřenými vředy a ranami.

4. Aspergillis

Aspergillis je velmi běžná plíseň, která může způsobovat i smrtelné plicní a krevní infekce. Velmi často se objevuje u onkologických pacientů a ostatních hospitalizovaných. Tato plíseň se často nachází v klimatizaci a jejím prostřednictvím se také šíří. Aspergillis je velmi těžké diagnostikovat, protože se právě často objevuje v souvislosti s dalšími onemocněními, jako je rakovina, leukemie nebo HIV. U některých lidí může způsobit i astma.

5. Vzteklina

Původcem vztekliny je RNA virus z rodu Lyssavirus z čeledi Rhabdoviridae, který se přenáší ze zvířat na lidi prostřednictvím slin. Z domácích zvířat přenáší nejčastěji vzteklinu psi, ale přenašečem jsou i netopýři, lišky, opice, nebo mývalové. Nejčastěji se vzteklina přenáší kousnutím nakaženého zvířete. Virus má několikatýdenní inkubační dobu. Napadá mozek a nervový systém, takže před smrtí se zdá, že nakažený člověk zešílel.

6. Spalničky

Virus, který byl v mnoha zemích vymýcen povinným očkováním, stojí každý rok život více než sto tisíc lidí. Jde však jen o zlomek úmrtí oproti době, kdy se proti spalničkám ještě neočkovalo. Například v roce 1529 vyhubily spalničky dvě třetiny obyvatelstva Kuby a odhaduje se, že za posledních sto padesát let jim podlehlo přes dvě stě milionů lidí. Smrtící virus se šíří dýchacími cestami, do kterých se dostává kapénkovou infekcí. Vážné onemocnění může vyústit v zápal plic, zánět mozku a další sekundární infekce.

7. Rotavirus

Rotavirus je virem, který postihuje zejména děti. Šíří se kontaminovanou stolicí. I když se vám to možná nezdá, situace, kdy dítě přijde do styku se stolicí a poté vstrčí ruce do úst, jsou relativně časté. Rotavirus může způsobovat zvracení, vážný průjem, dehydrataci, hlen ve stolici, dehydrataci a vysokou horečku. V zemích, kde je dostupná kvalitní lékařská pomoc, infekce rotaviry jen málokdy končí smrtí, v rozvojových zemích jde však o častou příčinu dětských úmrtí.

8. Bacillus Anthracis - Antrax

Antrax je způsoben bakterií bacillus anthracis a představuje velmi nebezpečné onemocnění. Postihuje lidi i zvířata. Mnoho let se antrax vyskytoval v přírodě a zabil miliony lidí. V posledních letech je známější spíše jako uměle vyvíjená biologická zbraň. Spory antraxu může člověk vdechnout, nebo se mohou dostat do těla otevřenými ranami. Jakmile je člověk jednou nakažený, možnosti léčby jsou prakticky nulové.

9. Ebola

Ebola, neboli krvácivá horečka, je způsobována virem. Ten získal jméno po řece Ebola v Kongu, v jejímž okolí se poprvé objevil. U nakažených osob virus ovlivňuje srážlivost krve a pacienti obvykle umírají na vykrvácení. V prvopočátku není ebola nakažlivá, ale spolu s tím, jak onemocnění pokračuje se tělesné tekutiny stávají infekčními a nemoc se šíří zvracením, krvácením i průjmem. Na ebolu neexistuje obecně použitelný lék.

10. HIV

HIV nebo AIDS je způsobena virem, který stojí každý rok život tři miliony lidí. Postihuje přitom obyvatele rozvinutých i rozvojových zemí. HIV virus se rozšířil ze subsaharských oblastí Afriky, kde způsobil úmrtí nejvíce lidí. HIV se šíří kontaktem s tělesnými tekutinami, jako je krev, sperma, vaginální sekret, nebo mateřské mléko.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 nejbizarnějších povolání historie
5 nejkontroverznějších psychiatrických diagnóz
7 lidí s nejbizarnějšími chorobami
Největší průšvihy plastických chirurgů
10 nejneužitečnějších částí vašeho těla