10 nejpříšernějších zvuků
Při kterém zvuku vám běhá mráz po zádech? Škrábání po skle, skřípání polystyrenu, nebo třeba skřípání zubů? Vědci znají desítku nejpříšernějších zvuků na světě.
Každý člověk moc dobře zná ony zvuky, při kterých ho mrazí až na patách - škrábání nehtem po tabuli, škrábání skla o sklo, trhání látky a stovky dalších. Jak je možné, že některé zvuky nám nevadí, zatímco u jiných se otřásáme, a které zvuky patří mezi ty nejhorší?
Podle nové studie, zveřejněné v magazínu Journal of Neuroscience, některé zvuky spouští v našem mozku intenzivní emocionální reakce. Vědci zjistili, že je za to zodpovědná ta část mozku, které vděčíme za prožívání emocí, amygdala. Autoři výzkumu tvrdí, že jde o velmi primitivní reflex, který jsme zdědili po svých prapředcích. Přehnaně emocionální reakce mozku může za to, že jsou nám některé zvuky extrémně nepříjemné.
V rámci výzkumu také vědci sestavili žebříček zvuků, které nejčastěji lidem vadí:
Hitparáda nejodpornějších zvuků
1.Škrábání nože na lahvi
2. Škrábání vidličky na sklenici
3. Skřípání křídy na tabuli
4. Skřípání umělé hmoty o sklo
5. Škrábání nehty na tabuli
6. Ženský křik
7. Zvuk rozbrusky
8. Zvuk ruční brzy na jízdním kole
9. Dětský pláč
10. Elektrická vrtačka
Oproti tomu na jako nejpříjemnější zvuk vyhodnocen například potlesk, nebo dětský smích. Zajímavé a poněkud překvapivé je však zjištění, že většině lidí je příjemný i zvuk hromu při bouřce, nebo zvuk tekoucí vody.
Když slyšíme nepříjemný zvuk, aktivity naší amygdaly výrazně roste a přebírá zodpovědnost za sluchovou část mozku. Vědci také zjistili, že zvuky s vysokou frekvencí od 2000 do 5000 Hz jsou vnímány většinou lidí jako velmi nepříjemné. Na vysokofrekvenční zvuky jsou naše uši velmi citlivé a jsou pociťovány nesympatické.
7 divných věcí, které děláte každý den
Nejextrémnější turistické atrakce světa
Pro muže: 40 věcí, které musíte udělat, než vám bude 30
13 věcí, které o svém těle ještě nevíte