Menu
Úvod  › 

10 nejvýznamnějších okamžiků v životě batolete

Okamžiky, kdy je schopno se samo obléct, najíst se lžící, hrát si s ostatními dětmi, nebo vyskočit snožmo, jsou extrémně důležité. Představujeme vám desítku vývojových mezníků, kterých byste si měli u vašeho dítěte všimnout.

1. Stálost objektu

Stálost objektu je velmi důležitý mezník v kognitivním vývoji dítěte. V tomto okamžiku dítě zjišťuje, že objekt stále existuje, i když jej dítě v daném okamžiku nevidí. Kojenci velmi rychle zapomínají na hračky a věci, které jim zmizely z dohledu. Pokud se ale pokusíte schovat hračku před osmnáctiměsíčním dítěte, začne ji hledat.

2. Mluvení, mluvení a ještě jednou mluvení

Většina dětí začíná žvatlat nejjednoduššími výrazy, jako je "mama, baba, tata" a podobně v jednom roce. V patnácti měsících bude vaše dítě pravděpodobně znát několik dalších slov a bude je s radostí používat. Pro spoustu dětí se stane nejoblíbenějším slovem "ne", které zaznívá několikrát za den. Kolem dvou let je batole schopné kombinovat dvě slova a vytvářet jednoduché věty. Od tohoto okamžiku se slovní zásoba dítěte rozšiřuje každý den a jeho schopnost kombinovat další a další slova se stále zlepšuje.

3. Šplhání

Když dítě začne šplhat po nábytku a schodech, připravte se na to, že už to bude jen horší. Od tohoto okamžiku se začne seznam rozšiřovat na židličky, lavičky, pařezy, lavičky a podobně. Místo toho, abyste panikařili a neustále dítě hlídali, opatřete mu kvalitní helmu a nechte ho objevovat nový svět.

4. Zlepšení pohybů

Vedle šplhání po nejrůznějších předmětech se batole začne razantně zlepšovat i v běhání a skákání. Právě tyto dvě schopnosti jsou velmi významnou součástí motorického vývoje, protože je k jejich kontrole potřeba zapojit velké svalové skupiny a k tomu dítě musí dosáhnout určitého stupně vývoje.

5. Chůze nahoru a dolů po schodech

Schopnost vyjít a sejít schody nejprve s upřednostňovanou jednou nohou a později s pravidelně se střídajícími nohami, je další velmi podstatnou motorickou schopností. Ačkoli možná vaše batole chodí po schodech nahoru a dolů několikrát denně, střídat nohy nedokáže nespíš před dvacátým měsícem.

6. Jemné motorické schopnosti

Všechny drobné motorické schopnosti zahrnují koncentraci a koordinaci ruky a oka. Kolem čtrnácti měsíců dokáže dítě dát na sebe dvě kostky, nebo vložit jeden objekt dovnitř druhého. Kolem osmnácti měsíců začíná dítě čmárat na papír. Ve třech letech už je schopno nakreslit kroužky.

7. Oblékání se

Okolo tří let je dítě schopno obléci se převážně samo. Svléknout se ale dokáže obvykle mnohem dříve. Často si už roční děti dokáží samy sundat boty nebo plenku, čímž udivují své rodiče. Oblékání je ale činnost mnohem složitější a náročnější.

8. Vyjádření emocí.

Kolem osmnácti měsíců mohou děti pociťovat frustraci z toho, že nedokáží vyjádřit to, co cítí. Jakmile jsou batolata schopna popsat to, co cítí, nebo to jakkoli projevit, většinou odpadne jeden důvod vzteklých scén. Přibližně kolem roku je dítě poprvé schopno vyjádřit lásku ke svým blízkým.

9. Jídlo lžící

Důležitým mezníkem ve vývoji batolete je schopnost jíst samo lžící. Tuto schopnost si osvojuje přibližně kolem osmnáctého měsíce.

10. Hra na "jako"

Mezi druhým a třetím rokem si vaše dítě začne hrát na "jako". Začne vám "vařit" a krmit vás pískovými bábovkami, přičemž si uvědomuje, že jde pouze o hru. Navíc si začínají děti v tomto věku hrát spolu a nikoli jen vedle sebe.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co můžete očekávat od batolete
Alergie u batolete: Co byste měli vědět
5 dilemat ve výchově batolete
Období vzdoru: Zkouška trpělivosti pro rodiče