10 nenápadných signálů, že vás ničí stres
Tváříte se, že máte všechno pod kontrolou a zběsilé tempo vám v podstatě vyhovuje. Jak je na tom ale ve skutečnosti vaše tělo? Nechce vás náhodou upozornit na to, že to se stresem poněkud přeháníte?
1. Víkendové migrény
Pokud se bolesti hlavy hlásí s železnou pravidelností v průběhu víkendů, snaží se vám vaše tělo nenápadně naznačit, že byste měli zvolnit. Když totiž o víkendu vypadnete z pracovního tempa, klesne vám hladina adrenalinu, což je pro vaše tělo takový šok, že zareaguje bolestí hlavy.
2. Bolestivá menstruace
Ženy, které jsou pernamentně ve stresu, mají dvakrát častěji bolestivou menstruaci a mnohem intenzivnější menstruační křeče, ukázala studie provedená na Harvardu. Podle odborníků je to důsledek hormonální nerovnováhy, k níž stres přispívá. Výzkum také prokázal, že tento nepříjemný zdravotní problém zmírní pravidelné sportování, které stres snižuje a navíc uvolňuje tělo.
3. Bolavá ústa
Ztuhlé čelisti, bolestivé žvýkání, či "přeskakování a praskání" v čelistních kloubech je typickým stresovým symptomem. Stejně tak skřípání zuby, které se může objevovat i v průběhu noci.
4. Špatné sny
Úkolem zdravých snů je jakýsi úklid vaší mysli a měli byste se po nich probouzet s lepší náladou, než jste šli spát. Pokud však vaše psychika bojuje s nadměrným stresem, odrazí se to i ve vašem nevědomí a výsledkem jsou vyčerpávající noční můry.
5. Krvácející dásně
Podle brazilské studie mají lidé, kteří se nachází v chronickém stresu, mnohem vyšší riziko onemocnění dásní a ústní dutiny. Je tomu tak proto, že stresový hormon, kortizol, paralyzuje imunitní systém a dovoluje bakteriím, aby napadaly dásně. Lépe než drahé ústní vody vám proto pomůže dostatek spánku a zdravější životní styl.
6. Akné
I když už dávno nejste v pubertě, váš obličej připomíná měsíční krajinu s mnoha krátery? Potom je možná na vině právě nadměrná míra stresu, který způsobuje zánětlivé procesy a ty zase vedou k výskytu dospělého akné.
7. Chutě na sladké
Neobviňujte se při nezvladatelných chutích na čokoládu a sladké automaticky z nedostatku sebedisciplíny. Možná je na vině nadměrná míry stresu, které své tělo vystavujete. Podle odborníků by opět mělo jít o důsledek hormonálních změn, ke kterým stres vede.
8. Svědící kůže
Japonská studie, které se zúčastnilo víc než dva tisíce lidí, zjistila, že permanentně stresovaní lidé mají dvakrát větší pravděpodobnost, že se budou potýkat s nepříjemným svěděním pokožky. Navíc se zvyšuje riziko, že se u vás objeví dermatitida, ekzém, či lupenka.
9. Zhoršení alergie
Stresové hormony stimulují produkci proteinu IgE, který zhoršuje alergické reakce.
10. Bolesti břicha.
Pocity úzkosti a stres mohou být příčinou bolestí břicha a žaludku (mimo to také například bolestí zad, nebo nespavosti). Pokud jste v permanentním stresu, máte třikrát větší pravděpodobnost, že se u vás objeví bolesti podbřišku. Zvyšuje se také pravděpodobnost, že budete ohroženi potravinovými alergiemi, nebo žaludečními vředy.
10 způsobů, jak nezemřít předčasně
Dřete jako mezek? Možná jste závislí na stresu!
Test: Jste ve stresu?
Jíte z hladu, nebo ze stresu?
Test: Jak zvládáte stres?