10 problémů s kojením: Jak je řešit
Oteklá prsa, nesající dítě, popraskané bradavky. Kojení není vždy taková idylka, jak se může zdát. Následující problémy patří mezi nejčastější.
Můžete si stokrát opakovat, že kojení je tím nejlepším, co můžete svému dítěti dopřát, ale zdaleka ne vždy je tak jednoduché a idylické, jak to vypadá v reklamách. Následující problémy s kojením patří k nejčastějším, se kterými se matky potýkají:
1. Dítě nechce sát.
Pokud má vaše dítě nedostatečný sací reflex a nechce sát, snažte se kojit "kůže na kůži." Dotýkejte se s dítětem co největší plochou odhalené kůže, čímž povzbudíte jeho sací reflex. Svlékněte se při kojení do půl těla, dítě nechte jen v plenkách a přitiskněte ho k sobě.
2. Po pár minutách kojení usne.
Nejlepším způsobem, jak povzbudit dítě k sání jsou ústa plná mléka. Namasírujte si před kojením prsa, můžete je i prohřát pod teplou sprchou nebo teplými obklady, abyste byla schopná odstříknout mléku do úst dítěte. Při kojení jemně mačkejte prs, abyste dítě povzbudili k sání a polykání. Jakmile přestane sát, znovu prs zmáčkněte. U některých dětí také pomáhá, pokud je při kojení polechtáte pod bradičkou.
3. Bolí vás, když dítě saje.
Zejména novopečené matky mají často zkušenost s pocity napětí a extrémní citlivosti bradavek, ale kojení by vás nikdy nemělo bolet. Pokud při něm pociťujete bolest, většinou jde o situaci, kdy dítě do úst neuchopilo dostatečně velký kus dvorce a saje pouze bradavku. Při správném kojení by ústa dítěte měla být široce otevřená, bradička přitištěná k prsu a mělo by mít volný nos.
4. Bradavky jsou červené a mezi kojením bolí.
V takovém případě je čas na návštěvu lékaře, protože se velmi pravděpodobně jedná o příznaky kvasinkové infekce. Navíc tímto onemocněním může trpět i vaše dítě a obvykle se léčí genciálovou violetí, kterou si před kojením potřete bradavky.
5. Dítě chce neustále krmit.
To je zcela normální. Kojenci mají malý žaludek, který je potřeba neustále plnit. Uvědomte si, že během následujích šesti měsíců musí zdvojnásobit svou váhu. Navíc vaše prsa mají jen omezenou kapacitu mléka. Pokud vaše dítě přibývá na váze, pomočí minimálně tři plenky denně, vaše bradavky nejsou oteklé, vaše krmení je zcela normální.
6. Dítě neustále škytá, nebo se zakuckává.
Některé matky produkují víc mléka, než jejich děti potřebují a mléko teče rychleji a s větší intenzitou, než jsou děti schopné polykat. Zkuste před kojením odstříkat několik minut stranou, abyste dítě nezahlcovala.
7. Prsa jsou nateklá a horká.
To je zcela normální přibližně tři dny po porodu, když se nastartuje tvorba mléka. Používejte pevnou podprsenku a vložky do podprsenku. Před kojením si nahřejte prsa a rozmasírujte si tkáň kolem bradavek. Uleví vám časté kojení.
8. Bradavky jsou popraskané.
Popraskané bradavky rozhodně nejsou při kojení normální. Pravděpodobně jde o následek nesprávné polohy a techniky při kojení. Zkuste změnit polohu při kojení a případně vyhledejte konzultaci laktační poradkyně.
9. V prsou jsou zatvrdlá místa.
Pravděpodobně půjde o ucpaný mlékovod. Kojte tak, aby brada dítěte směřovala k postiženému místu a při kojení toto místo masírujte. Mezi kojením aplikujte na postižené místo teplé obklady.
10. Na prsu se objevilo bolestivé zarudlé místo.
Může jít o zánět prsu. Pokuste se jej vyléčit častým kojením, jemnou masáží a teplem. Také se snažte co nejvíc odpočívat. Pokud nedojde ke zlepšení do čtyřiadvaceti hodin, nebo pokud se k problémům přidá ještě horečka, vyhledejte lékaře, který posoudí, zda není potřeba nasadit antibiotika.
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
Šokující hit mezi rodiči: Kojící panenka
Jak pečovat o prsa při kojení
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
Vše, co byste měli vědět o opruzeninách dětí