10 tipů, jak na hlučné kolegy
Není nic otravnějšího než hluční kolegové, kteří vás neustále vyrušují svými hlasitými hovory. Příliš hlučné pracovní prostředí snižuje vaši výkonnost a zvyšuje hladinu stresu. Jak se vypořádat s hlasitými spolupracovníky?
Je samozřejmé, že v místnosti, kde pracuje více lidí najednou, nemůže být nikdy absolutní ticho. Jsou však zvuky, na které si dokážete zvyknout a vnímat je pouze jako zvukovou kulisu, jako je například šum spuštěných počítačů, zvonění telefonů, vrčení kopírek a podobně. Nicméně nadměrný hluk, který pochází například od vašich hlučných kolegů, nebo rušného dopravního ruchu přímo pod vašimi okny, vaši pracovní výkonnost snižuje, rozptyluje vás, znemožňuje soustředění a způsobuje zvýšení hladiny stresu. Co proti němu můžete dělat?
1. Nasaďte do boje svůj vlastní hluk.
Pokud vás ruší rozhovory či telefonáty hlučných kolegů a domluvy nepomáhají, nasaďte do boje svůj vlastní hluk, respektive zvukovou kulisu. Vezměte si do práce sluchátka a pouštějte si do uší svou vlastní hudbu. Nemusíte ji mít puštěnou nijak zvlášť nahlas. Optimální je taková hlasitost, skrz kterou uslyšíte zvonění telefonu. Nicméně i potichu puštěná hudba vám dovolí odpoutat se pozorností od hlučících kolegů.
2. Přineste si rádio.
Podobnou službu vám prokáže i malé rádio nebo cd přehrávač, které si přinesete do kanceláře. Pokud vám to zaměstnavatel dovolí, domluvte se se zbytkem kanceláře a pusťte hudbu potichu pro celou místnost. Je prokázáno, že lidé budou mluvit tišeji a méně, protože budou zaujati jejím poslechem a vy tak nenásilně snížíte hladinu nežádoucího hluku pocházejícího z hlasitých konverzací.
3. Rostliny
Rostliny jsou geniálním absorbátorem hluku. Domluvte se se svými kolegy, nebo nadřízeným, aby vám vybavil kancelář několika velkými pokojovými rostlinami. Možná vám to připadá jako detail, ale hladina hluku tak o něco poklesne.
4. Nepodceňte povrchy
Pokud můžete nějakým způsobem ovlivnit vybavení vaší kanceláře, určitě ji zásobte takovými povrchy a tkaninami, které pohlcují hluk. Mnohem tišší než klasická plovoucí podlaha je například koberec. Vyplatí se vám investovat i do záclon nebo závěsů, které jsou sice náročnější na údržbu, ale odcloní vás od venkovního hluku.
5. Konfrontace s viníkem
Tento bod je sice nepopulární, ale maximálně účinný. V zaměstnání obvykle bývá jeden hlavní křikloun, který je nejhlasitějším vyrušovatelem. Ostatní kolegové křičí z velké části jen proto, aby vůbec měli šanci se v jeho přítomnosti prosadit. Domluvte se s ostatními a konfrontujte ho se situací. Možná si ani sám neuvědomuje, jak je hlučný a jak to většinu z vás ruší.
6. Bezhluková zóna
Domluvte se se svým nadřízeným a kolegy na zóně, respektive místnosti, která bude ve vaší firmě zcela bez hluku a kam budete moci přivést své klienty, pokud potřebujete v klidu něco probrat, nebo si v tichosti vyřídit pracovní telefonát.
7. Firemní kultura
Pokud není možná běžná domluva, vezměte si na pomoc firemní kulturu a směrnice a trvejte na tom, aby vedení dohlíželo na dodržování přiměřené hlučnosti vašeho pracovního prostředí.
8. Ztlumené zvonění
Domluvte se s kolegy, že si všichni kolektivně ztlumíte zvonění telefonu na minimální možnou míru. Není nic otravnějšího, než poslouchat podvacáté za den znělku na telefonu vašeho kolegy, který vyzvání melodií z Včelích medvídků.
9. Odstěhujte stroje
Pokud je to trochu možné, odstěhujte z kanceláře všechny přístroje, které vydávají hluk a nemusí tam nutně být. Například kopírka nebo fax mohou stát klidně na chodbě.
10. Vzkaz pro ostatní
Domluvte se s kolegy na signálu, který bude označovat, že se všichni mají ztišit, protože někdo z vás má právě důležité jednání nebo telefon.
Oblečení, které vám šéf nikdy neodpustí
Největší chyby, které děláte při podnikání
5 tipů pro hledání práce v krizi
Tipy, které vám zachrání zdraví při sedavém zaměstnání
Jak přežít výpověď ze zaměstnání