Menu
Úvod  › 

10 tipů pro rychlý a snadný porod

Jste těhotná, nebo se otěhotnět teprve chystáte? I ta nejnadšenější budoucí maminka pociťuje obavy z nadcházejícího porodu. Nabízíme vám deset vyzkoušených tipů, které by vám mohly příchod vašeho potomka na svět usnadnit.

Těhotenství je skutečně naprosto mimořádné období pro každou ženu. Devět měsíce krmíte a opatrujete nenarozené dítě, které se stalo součástí vašeho těla a roste uvnitř vás. Jenže sotva jste si zvykla na svůj nový stav, devět měsíců uteklo a vy brzy pocítíte první kontrakce, které signalizují, že se dítě chystá opustit vaše tělo. Jste na to připravená?

I v naší přetechnizované době zůstává zázrak zrození zahalený do tajemné a naprosto jedinečné atmosféry. Vy sama můžete průběh porodu do značné míry ovlivnit. Příprava na porod by však měla začít už měsíce před tím, než se objeví první porodní bolesti.

1. Pravidelně cvičte

Od prvního dne svého těhotenství se věnujte pravidelnému cvičení a meditaci. Denní posilování těla zlepší jeho ohebnost i cirkulaci krve. Naučíte se v něm správně dýchat i jak zatnout a uvolnit efektivně svaly. Meditace vám za pomůže uklidnit mysl a eliminovat stres z nadcházejícího porodu.

Můžete navštěvovat jakékoli cvičení pro těhotné (pilatek, jógu, cvičení na míčích), ale prospějí vám také pravidelné procházky, lehká práce na zahradě, chůze do schodů, plavání a další nenáročné aktivity, které ale dokáží posílit vaše svaly a zbavit vás stresu.

2. Podělte se o své emoce, strach a úzkost

I když vám to možná připadá podivné, sdílením svých obav i emocí můžete předejít předčasnému porodu. Vaše děloha je totiž extrémně citlivá na jakoukoli stimulaci sympatického nervového systému. Stresové hormony mohou spustit předčasné kontrakce. Velkou službu vám v tomto ohledu prokáží relaxační techniky, meditace, ale i podpora vašeho okolí a možnost svěřit se někomu se svými pocity. Snižujete tak riziko potratu a předčasného porodu.

3. Prevence špatné polohy

Abyste se vyhnula špatné poloze dítěte, které by bylo natočené nožičkami místo hlavou, se naučte uvolňovat napětí ve spodní části svého těla. Špatná poloha dítěte se objeví přibližně u třech procent těhotných žen a tato komplikace si obvykle vyžádá provedení císařského řezu. Prevencí špatné polohy mohou být cviky na posílení pánevního dna, které provádíte vkleče, vynikající zkušenost mají také ženy s cvičením takzvaných "kočičích hřbetů."

4. Vyvážený jídelníček

Dostatečný přísun esenciálních mastných kyselin a kvalitních bílkovin je faktorem, který povzbuzuje silné kontrakce vedoucí k rychlému porodu. Zařaďte proto do svého jídelníčku dostatečné množství kvalitního masa.

5. Seznamte se s prostředím

Neznámé a anonymní prostředí sterilní nemocnice vám příliš klidu nepřidá. Informujte se, zda porodnice, kterou jste si vybrala, neorganizuje náhodou předporodní kurzy, v rámci kterých nabízí i prohlídku sálů. Pokud všechno uvidíte v předstihu a kompetentní personál vám vysvětlí, co vás čeká, budete v hodině H klidnější.

6. Najměte si dulu

Zkušená dula, která s vámi bude při porodu a kterou budete znát, může být obrovskou pomocí. Její přítomnost vás uklidní, bude na sále jen pro vás, poradí vám a pomůže, s čímkoli budete potřebovat.

7. Zásobte se minerály

Porod vám může usnadnit i řada minerálů, které objevíte v přírodních potravinách a nápojích. Hořčík, draslík, či sodík jsou extrémně důležité pro tlumení bolesti i předcházení totálnímu vyčerpání v průběhu porodu. Důležité minerály získáte z kvalitního masa, mléčných výrobků, zeleniny, ovoce, ořechů i obilovin.

8. Vzpruha při porodu

Pro doplnění energie při porodu si vezměte malou lahvičku čerstvě vymačkaného ovocného džusu, který budete moci usrkávat. Vhodný je například čerstvě vymačkaný pomerančový džus, který má vysoký podíl draslíku.

9. Epidural nebo ne

Snažte se nejet do porodnice s jasným názorem, že ne/chcete rodit s epidurální analgezií. Ty má své výhody i nevýhody. Utlumí na čas vaše bolesti a dovolí vám načerpat novou energii, na druhou stranu může být příčinou porodních komplikací a také se kvůli ní může porod zbytečně prodloužit. Rozhodněte se až na místě podle aktuálního průběhu porodu a vašich sil, zda jej budete vyžadovat nebo ne.

10. Naučte se důvěřovat svému tělu

Nejdůležitější rada na závěr: důvěřujte plně svému tělu. Je od narození uzpůsobeno tomu, aby dokázalo přivést na svět dítě. Následujte své instinkty a věřte, že to dokážete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod