10 věcí, které musíte udělat, když má vaše dítě horečku
Leží v posteli, rozpálené, apatické a vy byste dali cokoli za to, abyste mu mohli ulevit. Víte, na co byste si měli dávat pozor, co dělat a čemu se naopak vyhnout, když má vaše dítě horečku?
Ve chvílích, kdy vaše dítě trpí horečkou, trpíte spolu s ním a udělali byste cokoli, abyste ho nepříjemné bolesti mohli zbavit. Uvědomte si však, že horečka je pouze způsob, kterým tělo bojuje proti infekci. Ve valné většině případů si nemusíte s horečkou vašeho zlatíčka dělat starosti Většinou jde o důsledek virové infekce, což ale samozřejmě neznamená, že nepotřebuje pozornost a zvláštní péči. Následující věci by o dětské horečce měl vědět každý rodič:
1. Nespěchejte na antibiotika.
Naprostá většina dětí, i s poměrně vysokou horečkou, nepotřebuje antibiotika. K léčbě horečky zcela postačí sirup s obsahem paracetamolu. Uvědomte si, že antibiotika jsou účinná pouze při léčbě bakteriálních infekcí, v případě virových vám nijak nepomohou a navíc příliš časté užívání antibiotik vede k rezistenci.
2. Myjte si ruce.
Možná si to u horečky až tak úplně neuvědomujete, ale dokonalou hygienou eliminujete infekčnost na minimum. Pokud nechcete, aby se s podobně nepříjemnými příznaky za pár dnů potýkala celá rodina, myjte si ruce skutečně pečlivě.
3. Vsaďte na čerstvé jídlo.
Skvělým prostředkem pro srážení horečky je čerstvé ovoce, nebo čerstvě vylisované zelenino-ovocné šťávy. Kromě toho, že dodají tělu tekutiny, obsahují i množství cenných vitamínů, které pomohou vašemu imunitnímu systému bojovat s infekcí.
4. Doplňujte tekutiny.
Horečka sama o sobě dítě vyčerpává a odčerpává mu tekutiny, pokud ještě k tomu zvrací nebo má průjem, ztráta tektin hrozí v mnohem větší míře. Nezapomeňte, že jako prevence dehydratace nepůsobí pouze tekutiny, ale i dostatečný příjem soli. Namíchejte dítěti rehydratační roztok, nebo uvařte například polévku. Důležité je zásobovat dítě nejen tekutinami, ale i soli.
5. Nasaďte probiotika.
Ať už má vaše dítě střevní problémy, nebo "jen" horečku, stejně na pár dnů nasaďte probiotika. Obnoví mu střevní mikroflóru a zlepší imunitu.
6. Ochlazujte.
U malých dětí hrozí riziko febrilních křečí, proto je nutné pravidelně horečku srážet. Poslouží vám k navlhčená houbička, vlažná sprcha, nebo mokré obklady, do kterých dítě zabalíte. V případě potřeby je možné tyto postupy opakovat.
7. Sledujte močení.
Důležitým ukazatelem hrozící dehydratace je frekvence, s níž dítě močí. Sledujte ho a pokud nemočilo pět nebo šest hodin, může se jednat o dehydrataci. Pokud v takové případě není dítě schopno udržet v sobě tekutiny (například v důsledku střevních potíží), je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
8. Opatrně po zvracení.
Poté, co dítě zvracelo, mu minimálně další půlhodinu nenabízejte žádné jídlo ani tekutiny. Vyprovokujete tak jen další zvracení.
9. Sledujte ostatní symptomy.
Pokud horečka trvá déle než tři dny a neustupuje, dítě zvrací pětkrát až šestkrát denně, má problémy s hýbáním, nebo na něm pozorujete další neobvyklé symptomy, raději ho zavezte k lékaři. Krevní testy a testy moči napoví o původu potíží více.
10. Buďte trpěliví.
Snažte se být trpěliví a nepanikařte. Horečka obvykle nepoleví během pár desítek minut, ale je často potřeba i několika dní, než úplně zmizí.
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat
Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku
Horečka u dětí. Co by lékaři chtěli, aby rodiče věděli
Zánět středního ucha: Má ho vaše dítě?