Menu
Úvod  › 

10 věcí, které musíte vědět o své prostatě

Rakovina prostaty je jedním z nejvýkonnějších mužských zabijáků. Co musíte vědět a udělat pro svou prostatu, abyste riziko snížili?

1. Co je prostata?

Prostata, neboli předstojná žláza, je mužská pohlavní žláza, která dodává 15 - 30 % objemu tekutiny ejakulátu.

2. Jak prostata vypadá?

Jde o žlázu velikosti vlašského ořechu umístěnou pod močovým měchýřem mezi kořenem penisu a konečníkem. U starších mužů může prostata zvětšit svou velikost. Pokud se zvětší příliš, proud moči při močení slábne.

3. Jak poznáte, že je vaše prostata zdravá?

Proud moči je dobrým indikátorem případných problémů s prostatou. Pokud se zmenšuje a slábne, je čas navštívit praktického lékaře. Existuje celá řada důvodů, které mohou stát za změnou toku moči, jako je například nezhoubné zvětšení prostaty, či zánět a infekce prostaty. Naopak rakovina prostaty nemusí proud moči vůbec ovlivnit (nebo až v pokročilém stádiu). Varovné je také časté noční močení, neschopnost "domočit" (pocit, že nejste zcela vyprázdněni), problémy s erekcí, bolest při ejakulaci, bolest ve varlatech, či krev v moči.

4. Jakou roli hraje věk?

Rakovina prostaty obvykle postihuje muže starší padesáti let a přibližně polovina mužů v této věkové skupině také trpí zvětšením prostaty. Podle statistik je největší počet případů diagnostikován mezi sedmdesátým a čtyřiasedmdesátým tokem. Jeden z pětadvaceti mužů na tuto diagnózu také zemře.

5. Co je PSA test?

Pokud bude mít váš lékař podezření na rakovinu prostaty, pravděpodobně vás pošle na takzvaný PSA test. Jde o krevní test, který měří hladinu specifického antigenu. (PSA). PSA produkuje prostata a v malém množství se nachází v krvi. Zvýšená hladina PSA může být varovným signálem rakoviny prostaty.

6. Existují genetické předpoklady?

Podívejte se na svou rodinnou anamnézu. Trpěl váš otec, dědeček, strýc nebo bratr rakovinou prostaty? Pokud je tomu tak, existuje zvýšené riziko rozvoje onemocnění.

7. Jezte víc

Zkuste jíst šest porcí ovoce a zeleniny denně (čím barevnější vaše porce budou, tím lépe). Do svého jídelníčku zahrňte i tři porce olejnatých ryb týdně. Ideální je například losos, slanečci, makrela, nebo sardinky, které jsou bohatým zdrojem vitamínu D a omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Výzkumy také dokázaly, že riziko rakoviny prostaty snižuje selen, který se nachází například v brokolici, chřestu, nebo mořských plodech.

8. Jezte méně

Existuje naprosto zřejmá souvislost mezi obezitou a rakovinou prostaty. Každý kilogram navíc zvětšuje riziko, že touto chorobou onemocníte. Omezte svůj příjem tuků a nahraďte nasycené tuky nenasycenými. Prevencí je také minimalizace příjmu soli.

9. Dodržujte pitný režim

Pravidelná konzumace zeleného čaje je důvodem, proč se v Japonsku a Číně vyskytuje tak málo případů rakoviny prostaty. Zelený čaj je totiž bohatým zdrojem polyfenolů, které mají antioxidační účinky.

10. Buďte aktivní

Cvičení a sport pomáhají udržovat hormonální hladinu v rovnováze, předcházet obezitě a povzbudit imunitní systém. Vědci v Bostonu zjistili, že udržování zdravé váhy a dodržování jídelníčku pomáhá nemocným s rakovinou žít déle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které o svém penisu ještě nevíte
Váš penis: Jak s vámi bude stárnout
Velikost penisu: Co můžete čekat?
Kvasinková infekce u mužů: Zabiják sexu