Menu
Úvod  ›   › 

10 věcí, které nejspíš o Vánocích nevíte

Víte, že před Vánoci se páry nejčastěji rozcházejí, že původně se vánoční stromky věšely ke stropu, nebo že kdyby měl Santa/Ježíšek objet všechny děti na světě, ujel by 409 milionů kilometrů?

1. Jmelí

Jmelí je vlastně parazitující rostlinou, jejíž semena přenáší ptáci svým trusem. Poté, co semena jmelí projdou jejich zažívacím traktem a uchytí se na kůru hostitelského stromu. Jakmile začne rostlina klíčit, odsává vodu a minerály ze svého hostitele. Naši předci připisovali jmelí zázračnou moc.

2. Datum Vánoc

Bible nikde přesně neuvádí datum, kdy se měl Ježíš údajně narodit. Teprve ve čtvrtém století se křesťané rozhodli, že se den Ježíšova narození bude slavit 24. prosince (v některých částech světa 25. prosince).

3. Vánoční stromek

Tradice ozdobeného jehličnatého stromku je poměrně mladá. Pochází z Německa z šestnáctého století, kdy se v německých domácnostech poprvé objevily ozdobené stromečky. Obecně je rozšířená teorie, že první svíčky na stromečku zapálil Martin Luther, který se inspiroval hvězdami na zimním nebi.

4. Rozchodová sezóna

Podle průzkumu udělaného na sociálních sítích jsou dva týdny před Vánocemi nejfrekventovanějším obdobím, kdy se páry rozcházejí. Na druhou stranu přímo na Štědrý den dostane kopačky už jen minimum lidí.

5. Zakázané Vánoce

V roce 1644 parlament v Británii Vánoce zakázal, aby předešel konfliktům, které mezi náboženskými skupinami pravidelně vznikaly.

6. Betlém

Před rokem 1224 rozhodně nebyl betlém běžným výjevem v domácnostech, nebo kostelích. Podle legendy přišel s nápadem udělat první betlém s živými zvířaty i herci František z Asisi po návratu z Izraele. Poté se tradice rychle rozšířila.

7. Stromek vzhůru nohama

Jen málokdo tuší, že původně se vánoční stromky věšely vzhůru nohama na strop domácností. Teprve až téměř po sto letech se začaly upevňovat do stojánků na zemi.

8. Zrychlený Santa/Ježíšek

Ať už naděluje dětem Santa, Ježíš, nebo kdokoli jiný, má k dispozici zřejmě kosmicky rychlý dopravní prostředek. Podle UNICEFu je na světě 2 106 miliónů dětí mladších osmnácti let. Z toho 842 milionů slaví křesťanské vánoce. Pokud by je chtěl Santa či Ježíšek všechny objet, museli by najet celkem 409 milionů kilometrů. Kdyby chtěli za Štědrý večer navštívit každou domácnost, mohli by se u vás zdržet méně než pětitisícinu sekundy.

9. Dopisy Santovi

Každý rok dorazí na Aljašku, do městečka North Pole, statisíce dopisů od dětí z celého světa. Zpracovává je 1600 dobrovolníků, kteří je třídí a s patřičným razítkem doručují zpátky.

10. Válečné Vánoce

Jedním z nejdojemnějších vánočních příběhů bylo příměří, které 25. prosince 1914 spontánně uzavřeli němečtí a britští vojáci. Ráno se nad německými zákopy objevily vyzdobené vánoční stromečky, vysunuly se transparenty s nápisy "Merry Christmas" a ozval se zpěv koled. Němečtí vojáci vyšli beze zbraní ze zákopů a vzápětí se k nim přidali i britští vojáci. Celý vánoční týden se nesl v duchu sváteční atmosféry, kdy si nepřátelští vojáci vyměňovali drobné dárky, hráli spolu fotbal a vůbec se spřátelili. Bratříčkování s nepřítelem museli ukončit až důstojníci, kteří za něj začali vyhlašovat přísné postihy a tresty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Murphyho vánoční zákony pro ženy
Test: Vánoční jídla ve světě
Skřípnutá oční víčka, aneb nejbizarnější vánoční úrazy
12 věcí, které mohou být matkám o Vánocích ukradené
5 tipů pro nejlepší dárky na poslední chvíli
7 strategií, jak se vyhnout vánočnímu přejídání
10 skutečně divných vánočních zvyků