Pravidla pro výchovu dětí
Není jednoduché vychovat z nich osobnosti se správnými hodnotami i chováním. Na následujících deset výchovných pravidel však přísahají všichni dětští psychologové.
1. Dělejte společně co nejvíc věcí
Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak naučit děti spolupracovat i sociálním dovednostem, je společná hra, práce, sport, či jiné aktivity. Čas, který s nimi strávíte při společných aktivitách naučí děti mnohem víc než hodiny planého poučování. Při hře, sportu, i například domácích pracích, se děti učí respektování pravidel, tolerování ostatních, ale například i zodpovědnosti, umění prohrávat, či dělit se o věci. Najděte si co nejčastěji čas, který strávíte pohromadě u nějakých činností.
2. Zajímejte se.
Možná vám sice tanečky, keramika, či fotbal nepřipadají jako nejzábavnější činnost na světě, ale vaše dítě to na vás nikdy nesmí poznat. Projevujte nadšení a zajímejte se o všechno, co vaše dítě dělá a čemu se věnuje. Povzbudíte ho tak a budujete mu zdravé sebevědomí, protože bude vyrůstat s tím, že to, co dělá, je důležité a lidé kolem něho to zajímá.
3. Omlouvejte se.
I ten nejlepší rodič má dny, kdy na něj všechno padá, je unavený a i na sebemenší podnět reaguje podrážděně, nebo dá průchod svému vzteku. Dobrý rodič je ale takový, který se dokáže za takové zkraty omluvit. Pokud cítíte, že jste se ve výchově dopustili přešlapu, přiznejte svou chybu a omluvte se. Dítě jakéhokoli věku to dokáže ocenit.
4. Řeší problémy společně.
I když můžete mít pocit, že malé dítě k řešení vašeho problému nemůže ničím přispět, ty problémy, které se ho týkají, se pokuste řešit společně. Vyslechněte si jeho návrh řešení, předneste svůj a pokuste se je společně probrat. Nejde o to, že byste potřebovali od dětí radit, ale o to, aby měly pocit, že je pro vás jejich názor důležitý, že se s nimi počítá a jako bonus navíc odkoukají strategie řešení problém.
5. Učte je prohrávat.
Stejně tak, jako je důležité, aby každé dítě čas od času zažívalo pocit vítězství, je velmi důležité, aby znalo i porážku. Nenechávejte své děti za každou cenu vyhrávat a učte je, že prohra není žádná tragédie. Jen tak se dokáží v pozdějším věku úspěšně vyrovnat s pocity úzkosti, frustrace a zklamání.
6. Učte je čekat.
Trpělivost obvykle nebývá nejsilnější dětskou stránkou, ale u malé děti by měly vědět, že nemohou všechno dostat hned a že se musí naučit splnění svých přání odkládat a trpělivě čekat. Dobu čekání přizpůsobte věku, není samozřejmě možné předpokládat, že batole pochopí, že na něco bude čekat půl roku, ale je například schopné rozumově pojmout, že sladkost dostane až po obědě.
7. Šetřte kritikou.
Kritika je rozhodně potřebná a v životě se s ní budou setkávat často, nicméně malé děti s ní neumí naložit. Když už chcete dítě kritizovat, dodejte zároveň i povzbuzení a motivaci do budoucna, abyste mu nebrali chuť do dalšího snažení.
8. Naslouchejte.
I když se toto pravidlo může jevit jako primitivní a nijak náročné na splnění, ve skutečnosti právě s ním mají rodiče často největší problém. Najděte si čas na to, abyste dokázali svému dítěti naslouchat a byli pro něj připraveni v okamžicích, kdy vám chce něco říct.
9. Dejte jim zodpovědnost.
Nebojte se dát svým dětem zodpovědnost za určitý úkol, který bude jejich stálou povinností. I když jde o poměrně nepopulární výchovné pravidlo, pěstujete jejich sebedisciplínu a zodpovědnost, což v budoucnu zcela jistě ocení.
10. Dělejte kompromisy.
Tam, kde je to jen trochu možné, se snažte alespoň částečně vyjít dítěti vstříc a domluvit se s ním na nějakém kompromisu. Vyjednávání i vzájemným vztahům to prospěje mnohem víc než jen strohé odmítnutí, nebo příkaz.
Další články k tématu: Výchova dětí
- 7 chyb, které dělají rodiče při výchově
- 5 dilemat ve výchově batolete
- 6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
- Soutěž: Vyhrajte knihu o vývoji a výchově dítěte!
- Zvláštní výchovná pravidla, která fungují
- 8 věcí, které vám nikdo neřekl o výchově dívek
- Pravidla pro výchovu dětí
- 7 způsobů, jak podkopávají prarodiče vaši výchovu
- Divná výchovná pravidla, která fungují