Menu
Úvod  › 

10 způsobů, jak mluvit dětmi o penězích

Kdy jsou vaše děti dostatečně staré na to, abyste s nimi začali mluvit o penězích? Jak je naučit, aby dokázaly s penězi správně hospodařit? Inspirujte se následujícími tipy.

O penězích můžete s dětmi začít mluvit, jakmile se naučí počítat. Čím dříve děti o penězích poučíte, tím lépe se s nimi v pozdějším věku naučí hospodařit. I když se vám to možná nezdá, děti dokáží velmi rychle pochopit hodnotu peněz. Musí je ale dospělí naučit rozpoznávat rozdíl mezi nutností a přáním. Tím jim tvoříte základ pro pozdější finanční gramotnost a zodpovědnost. Následujících patnáct způsobů vám pomůže vaše děti naučit správnému vztahu k penězům:

1. Jakmile se dítě naučí počítat, je čas začít s ním mluvit o penězích. Odpovězte mu na všechny otázky, které bude ohledně tohoto tématu mít. Uvědomte si, že pozorování a opakovaní jsou dva hlavní způsoby, kterými se děti učí.

2. Postupem času mluvte s dětmi o finančních záležitostech: mluvte s nimi zejména o spoření a vytváření finančních rezerv. Právě toto téma je extrémně důležité, aby dítě dokázalo v pozdějším věku s penězi správně hospodařit.

3. Pomozte dětem pochopit rozdíl mezi potřebami, nutností a přáními.

4. Vytyčení cílů je pro pochopení hodnoty peněz a šetření klíčové. Kdykoli chce dítě koupit hračku nebo věc, kterou nepotřebuje, máte příležitost posílit jeho pocit zodpovědnosti. Se správným přístupem děti velmi rychle pochopí, že nemohou mít všechno, co vidí a mohou si například část částky na vytouženou věc ušetřit ze svého kapesného.

5. Naučte děti rozdílu mezi spořením a utrácením. Nejlepší jsou samozřejmě konkrétní příklady, kdy například starší děti mohou samy spočítat, kolik ušetříte určitým úsporným opatřením. Nechte je také, aby samy navrhly, čím byste mohli ušetřit.

6. Kapesné dávejte dětem v takové výši, aby byly schopné si z něj alespoň minimální částku ušetřit. Představuje to pro ně mnohem větší motivaci.

7. Už dospívající děti by měly mít své vlastní bankovní konto. To samozřejmě neznamená, že by měly disponovat s platební kartou a podobně. Spíše by měly mít možnost někam si ukládat uspořené peníze a zjistit, že existují nějaké bankovní produkty. V dospělém životě z nich potom nebudou mít zbytečnou trému.

8. Motivujte děti ke spoření. Správná motivace je základem úspěchu. Pokud stanovíte nesmyslnou částku, nebo cíl, který si dítě neumí představit, či je příliš vzdálený, bude mít k šetření jen minimální snahu.

9. Ideální příležitostí k poučení dětí o penězích jsou nákupy. Při rodinných nákupech můžete děti nenásilně a postupně děti naučit, že máte k dispozici jen omezený rozpočet a musíte za něj nejprve nakoupit nezbytné věci a teprve potom je možné koupit to, co nutně nepotřebujete.

10. Nejpozději dospívající by měli mít možnost rozhodovat o tom, za co své peníze utratí bez toho, aniž byste jim do toho zasahovali. Ať už je jejich rozhodnutí dobré nebo špatné, jde o jejich rozhodnutí, které byste měli respektovat. I špatná rozhodnutí je poučí do budoucna a umožní jim pro příště se jich vyvarovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy
5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší
7 věcí, kterými vás děti překvapí
Lhaní u dětí: Co s tím můžete dělat