Menu
Úvod  › 

12 domácích léků na střevní chřipku

Zvracíte, máte průjem, křeče v břiše a nemůžete se vzdálit od záchodu. Zkuste při léčbě střevní chřipky některé z následujících domácích léků.

1. Odpočinek.

Odpočinek a dostatek klidu je při střevní chřipce naprosto klíčový. Uvědomte si, že vaše tělo potřebuje co nejvíc sil na boj s viry a bakteriemi a následnou rekonvalescenci. Dopřejte mu co nejvíc spánku, uspíšíte tím léčbu.

2. Dočasná hladovka.

Zejména v případě, že zvracíte, dopřejte svému žaludku pauzu a nesnažte se za každou cenu něco jíst. Několikahodinová hladovka vás na životě rozhodně neohrozí a nebudete dál žaludek dráždit.

3. Teplo.

Pokud se potýkáte s křečemi v břiše, nahřejte v mikrovlnné troubě polštářek, nebo udělejte jiný teplý obklad. Uleví vám od křečí a bolestí.

4. Ledové kostky.

Velmi nebezpečným důsledkem střevní chřipky může být dehydratace. Pokud máte problémy udržet v žaludku tekutiny, cucejte ledové kostky.

5. Čiré tekutiny.

Ať už při průjmu, nebo při zvracení, je nutné zvýšit přísun tekutin. Podle doporučení odborníků by to měl být jeden šálek tekutiny každou hodinu. Usrkávejte (nikdy nelokejte) čistou vodu, nebo iontové sportovní drinky. Rozhodně však vynechte kofeinové, slazené, nebo sycené nápoje, které zvracení či průjem ještě zhorší.

6. Rýžový vývar.

Rýžový vývar je bohatý na elektrolyty, které pomohou vrátit organismu porušenou rovnováhu a utiší průjem. Udělejte si ho.

7. Banány.

Banány jsou snadno stravitelné a přitom mají vysoký obsah draslíku, který se při průjmu rychle ztrácí. Navíc je v něm obsaženo velké množství pektinu, který vám uleví při průjmu.

8. Chuťově nevýrazná jídla.

Na podrážděný žaludek byste měli vyzkoušet nekořeněná a chuťově nevýrazná jídla, jako je například vařené kuřecí maso, nebo rýže. Vhodná jsou i vařená vejce, která vám díky vysokému obsahu proteinů, dodají energii. Pokud máte chuť na ovoce či zeleninu, vyhněte se syrové a do jídelníčku zařaďte pouze vařenou.

9. Slané tyčky preclíky.

Tyto slané přesnídávky obsahují velké množství sodíku, který pomáhá zadržovat vodu a nebude vám hrozit dehydratace.

10. Jogurt.

I když byste se při střevní chřipce měli mléčným výrobkům spíše vyhýbat, bílý jogurt představuje výjimku. Kvůli obsahu probiotik pomáhá vrátit trávicímu systému zpátky do rovnováhy.

11. Zázvor.

Zázvor je přírodní antizánětlivý prostředek, který vám pomůže upravit trávení a uleví vám od nevolnosti. Můžete zkusit pít zázvorový čaj, nebo žvýkat kousek syrového zázvoru.

12. Máta.

Další bylinkou, která zklidní váš podrážděný žaludek, je máta. Máta má, podle odborníků, natolik zklidňující účinky, že vašemu žaludku pomůže i žvýkání mátové žvýkačky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Těhotenské nevolnosti: Proč, kdy a co s nimi?
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat
Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?
Světem se šíří nová nebezpečná střevní infekce
Jak si spolehlivě zhoršit chřipku