4 fakta o nikotinu
Česká republika patří k zemím s nejvyšším počtem kuřáků. To určitě není nic, za co bychom měli být na sebe pyšní. Přitom je vědecky podloženým faktem, že jediná vykouřená cigareta obsahuje více než 5 tisíc různých chemických látek. Jedná se o jednu z nejnávykovějších drog na naší planetě stejně jako heroin nebo kokain.
Cigareta má schopnost navodit příjemné pocity tím, že uvolní dopamin. Při dlouhodobém kouření však tuto schopnost vnímání rozkoše kuřáci ztrácí. Kouření údajně zlepšuje paměť i schopnost se soustředit. Nicméně daň za tyto výhody je poměrně vysoká - zdraví i vlastní život. Více o nikotinu v dnešním příspěvku.
Zdroj:Nikotin
1. Kouření a rakovina
Kouření souvisí s častými záněty průdušek, srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem a cholesterolem, rakovinou dutiny ústní, hrtanu i jícnu. Mimo to podporuje kouření vznik rakoviny močového měchýře a ledvin, slinivky a u žen rakovinu děložního čípku.
2. Pasivní kouření škodí
Mnoho kuřákům vůbec nedochází, že hazardují nejen se svým zdravím a životem, ale i těch, co nekouří, ale jsou nuceni vdechovat kouř z jejich cigarety. Nejhorším scénářem jsou děti žijící v jedné domácnosti s neohleduplnými kuřáky. I lidem vdechujícím kouř hrozí onemocnění srdce, plic a rakovinové bujení.
3. Nikotin ovlivňuje celé tělo
Nikotin má vliv na řadu funkcí a orgánů v těle. Má přímý (negativní) vliv na srdce, působí na nervy, jež řídí dýchání. Velký vliv má i na hormony, které ovlivňují náladu a chuť k jídlu.
4. Nikotin a mozek
Mozek si na pravidelnou dávku této drogy zvykne a vyžaduje další přísun, jinak se dostaví abstinenční příznaky, jako u každé jiné drogy. S postupem času se vytváří "tolerance" k dávce a pro vyvolání příjemného pocitu potřebuje kuřák čím dál více nikotinu. Ve finále už nekouří proto, aby se cítil dobře, ale proto, aby se přestal cítit tak mizerně.
Další články k tématu: Závislosti