4 tipy, jak přežít krizi
Finanční problémy, snižování platů, nejistota na pracovním trhu, "ořezávání" nákladů. To všechno jsou nepříjemné dopady ekonomické krize, která právě řádí na celém světě. Jak ji zvládnout a minimalizovat její dopady?
Zkuste si spočítat, kolik vašich přátel, kamarádů a známých si v posledním půlroce stěžovalo, že se v jejich zaměstnání propouští, že si nemohou být jisti svým místem, nebo že přímo dostali výpověď. Připočtěte k tomu ještě stížnosti na nedostatek peněz, zdražování a vysoké náklady na vedení domácnosti a výsledné číslo vás možná překvapí. Ekonomická krize zasáhla do života prakticky všech lidí a jen málokdo může říci, že nemusí vůbec počítat. Určitě se vám proto budou hodit užitečné tipy, se kterými překonáte krizi snáze:
1. Snažte se smazat své dluhy.
Dluhy jsou časovanou bombou ve vaší domácnosti. Snažte se, aby jediným vaším dluhem zůstala případná hypotéka, kterou splácíte nemovitost. Různé spotřebitelské úvěry a splátky se snažte co nejdříve zlikvidovat, protože jde o skutečné "požírače" peněz. Dřív, než si rozhodnete vzít další úvěr, nebo dokonce zaplatit jednu půjčku druhou, spočtěte si, kolik budete muset zaplatit navíc na úrocích a jak dlouho bude trvat, než vůbec začnete splácet vlastní půjčku. Čím více půjček bude nad vaší hlavou viset, tím horší následky bude mít jakákoli nepředvídatelná událost, jako je například výpověď, nebo dlouhodobé onemocnění. Pokud si sami se svými půjčkami nevíte rady, obraťte se na finančního poradce, který vám může pomoci například s jejich sloučením.
2. Nezůstávejte pouze ve svém oboru.
Naklání se vaše pracovní místo a nemůžete si být jisti, jestli o ně v dohledné době nepřijdete, nebo už jste výpověď dokonce dostali? Pokud budete hledat uplatnění pouze ve svém oboru, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že zůstanete nezaměstnaní mnohem delší dobu. Berte tuto nepříjemnou záležitost jako impuls k tomu, abyste změnili obor a začali například dělat práci, která vás vždy zajímala. Pracovních nabídek není nedostatek, ale uvědomte si, že nejvíc vás handicapuje pasivní a negativistický přístup. Musíte být aktivní a sami pátrat zajímavých příležitostech. Začněte sledovat stránky zprostředkující nabídky zaměstnavatelů (Novým, nadějným serverem v tomto oboru je například Flek.cz.) a přemýšlejte o tom, na který typ práce byste se hodili a co byste mohli svému potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout. K tomu, abyste si udělali přehled o typu nabídek, požadavcích zaměstnavatelů i platových podmínkách, je zapotřebí čas a pokud budete připraveni, ani případná výpověď vás nemůže překvapit.
3. Buďte flexibilní.
Je sice hezké, že bydlíte na vsi, nebo maloměstě, kde jste chodili do základní školy, absolvovali první i druhé lásky a bydlí tu všichni vašich bratranci a sestřenice, ale pokud v místě svého bydliště nemůžete najít práci, jde o jasný signál, že máte konečně zvednout kotvy. V současné době je stěhování za prací stále častějším požadavkem a čím dříve si na tuto skutečnost zvyknete, tím větší budou vaše možnosti. Zejména v době krize nemůžete čekat, že se zčistajasna objeví ideální pracovní místo v dojezdové vzdálenosti od vašeho současného bydliště. Není dostatek pracovních míst ve vašem regionu? Potom se podívejte například na nabídku práce v Praze nebo v nejbližším větším městě a začněte zjišťovat, kolik stojí služby stěhovacích firem. I když je stěhování zásadní a náročný krok, získáte nové zkušenosti, praxi, často i vyšší plat a nebudete muset spoléhat na omezené možnosti svého původního bydliště.
4. Najděte skryté rezervy.
Možná se vám zdá, že už šetříte víc než dost a že už skutečně nemáte, kde brát. Pokud jste na tom ale podobně jako většina ostatních lidí, určitě objevíte ve svém rodinném rozpočtu ještě další rezervy, které spotřebovávají vaše peníze. Zkuste se zamyslet nad tím, zda například skutečně musíte platit desítky televizních programů, které si pustíte jednou za měsíc. Veďte si jeden měsíc knihu jízd a nákladů na benzín a zkuste přemýšlet, kdy musíte auto skutečně používat a kdy byste klidně mohli cestovat hromadnou dopravou, pěšky, nebo na kole. Máte kvůli nedostatku zakázek nařízeno od zaměstnavatele několik dní v měsíci volno? Podívejte se po možném přivýdělku, nebo brigádě, které by vám pomohly "suché" období překonat. I když těmito drobnými škrty ušetříte měsíčně jen několik stokorun, za čas tak získáte neocenitelnou finanční rezervu.
Peníze a přátelé: Míchat, nebo ne?
Test: Nejdražší věci světa
5 zvyků, které dodržují milionáři
Vydělejte miliony, aneb jak založit eshop
5 věcí, na které si musíte dát pozor, když začínáte podnikat