Menu
Úvod  › 

4 tipy, jak přežít zimu

Zimní období je charakteristické zvýšeným výskytem nehod, úrazů a havárií. Přinášíme vám pět tipů, jak přežít letošní zimu ve zdraví.

Babí léto se definitivně rozloučilo a podzimní plískanice se za pár dnů překlopí do sněhových závějí, námrazy a sněžení. Spolu se zimním počasím se začnou statistiky plnit typickými zimními úrazy a nehodami, kterým ovšem můžete relativně snadno předejít, pokud nepodceníte prevenci. Inspirujte se čtveřicí tipů, které vám pomohou přežít zimu ve zdraví:

1. Investujte do kvalitních pneumatik.

Naštěstí už podle relativně nového zákona musí zimní pneumatiky používat ve sněhu (nebo v období od 1. listopadu do 31. března) všichni řidiči. Tudíž by teoreticky měly zmizet kolony hrabajících aut s pražskou "espézetkou", které každoročně překvapila skutečnost, že na začátku prosince napadl na Vysočině sníh. Nicméně mezi pneumatikami existují velké rozdíly a fakt, že máte přezuté auto, ještě sám o sobě neznamená, že budete na zimních silnicích v bezpečí. Při výběru zimních pneumatik byste se měli orientovat podle jejich přilnavosti, tedy jestli jsou pláště schopné auto rychle zabrzdit, usnadnit rozjezd na kluzkém povrchu i udržet auto v zatáčce ve stopě. Zajímejte se i o to, jak se pneumatiky chovají na mokré silnici a zvládají rizikový aquaplaning. Je samozřejmé, že sadu kvalitních zimních pneumatik jen těžko pořídíte za čtyři tisíce a za kvalitu si budete muset připlatit. Nicméně uvědomte si, že jde o investici do vašeho zdraví a možná i života. Podle statistik totiž letní pneumatiky stále vedou žebříček nehod v zimním období.

2. Škola smyku

Můžete řídit denně a považovat sami sebe za nedostižné řidiče, ale na silnici pokryté sněhem nebo námrazou se snadno dostanete na úroveň čerstvého absolventa autoškoly. Pravděpodobnost krizové situace na silnici je v zimním období mnohem větší a její úspěšné zvládnutí vám bez nadsázky může zachránit život. Ačkoli má řada lidí takzvané školy smyku spojené s řidiči začátečníky nebo hříšníky, kteří potřebují "odmáznout" trestné body, její absolvování je mimořádně užitečné i pro ostřílené profesionály. Vyzkoušíte si na vlastní kůži různé krizové situace, zjistíte, jak na ně reagujete i to, jak je úspěšně zvládnout. Smyky, ztížená ovladatelnost auta, "hodiny", krizové brzdění, výhybný manévr, nebo například aquaplaning - to jsou jen některé z krizových událostí, na něž se naučíte reagovat. V současné době můžete školu smyku absolvovat například v Příbrami, Mostě, Vysokém Mýtě, nebo Sosnové a za kurz zaplatíte od tří do šesti tisíc.

3. Do hor s řetězy

Chystáte se vyrazit v zimě do hor a nevlastníte auto s pohonem na všechny čtyři kola? Potom by vaší další zimní investicí měly být bezpochyby sněhové řetězy, které jsou dokonce na některých horských silnicích povinné. V testech kvality pravidelně vítězí neporazitelné klasické ocelové sněhové řetězy. Jejich variantou jsou sice i textilní sněhové řetězy a spreje, které se však kvalitou k ocelové klasice ani nepřibližují. Cenové rozpětí sněhových řetězů je značně široké a zatímco za nejlevnější dáte přes tisíc korun, ty nejluxusnější vás vyjdou na téměř deset tisíc. Obávaným krokem při použití sněhových řetězů je jejich nasazení, ze kterého mají někteří řidiči (a zejména řidičky) takový respekt, že řetězy raději ani nepoužijí. Nacvičte si proto jejich nasazování nanečisto doma v garáži nebo na parkovišti před domem, v hodině H se vám tato zkušenost bude mimořádně hodit.

4. Berte v úvahu stav chodníků

Pravděpodobně jen těžko strávíte celou zimu za volantem a nastane okamžik, kdy budete muset vystoupit a vydat se pěšky po zledovatělém chodníku. Vloni vydal ohledně zledovatělých chodníků Nejvyšší soud průlomové stanovisko, podle kterého nemáte nárok na odškodnění v případě, že jste svou chůzi v zimě nepřizpůsobili aktuálnímu počasí, nevzali jste v potaz stav chodníků. Pokud si tedy například zlomíte nohu při dobíhání autobusu na zledovatělém chodníku, ani se nesnažte vymoci jakoukoli náhradu. Na odškodnění budete mít nárok pouze tehdy, pokud se bude jednat například o náhlou ledovku, se kterou jste nemohli předem počítat a přizpůsobit jí svou chůzi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší viník nehod? Rádio!
10 nejlepších lyžařských středisek světa
Jak přežít v potápějícím se autě
S alkoholem na sjezdovku, aneb mýty o zimě
Většina dětí není v autosedačkách správně připoutána