4 tipy na zdravější ložnici
Strávíte v ní třetinu svého života, může ovlivnit vaše zdraví, spánek, hladinu stresu i sexuální život. Co udělat pro to, aby vaše ložnice byla zdravější?
Téměř třetinu svého života strávíme v ložnici. Není proto nijak překvapivé, že se její stav promítá do kvality našeho spánku, sexu, ale i alergií, nebo stresu. Ložnice zkrátka ovlivňuje celou řadu oblastí, ačkoli byste to možná nečekali. Co udělat pro to, aby byla zdravější a s ní i vy?
1. Alergie
Bydlíte ve starém činžáku nebo domě postaveném už před několika desítkami let? Potom byste si v první řadě měli dávat pozor na plísně, které se rády drží ve vlhkých zdech. Právě plísně vyskytující se v prostředí domů jsou nejčastější příčinou dýchacích problémů, kožních infekcí a infekcí nehtů. Typické je také zhoršení alergických symptomů, jako je pocit ucpaného nosu, kýchání, podráždění kůže a očí. Základem je udržování nízké vlhkosti, která by se měla pohybovat mezi čtyřiceti a šedesáti procenty a používání dezinfekčních prostředků. Investujte do hypoalergeních přikrývek a matrací. Nezapomínejte, že právě vaše postel je skutečnou líhní roztočů. Boty do ložnice vůbec nepatří, a to ani domácí přezůvky. Nechávejte je přede dveřmi, ať si dovnitř nezanesete toxiny zvenčí.
2. Lepší spánek
Pokud chcete, aby se vám v ložnici dobře spalo, je naprosto nezbytné, abyste zabránili přístupu světla dovnitř. Měli byste mít možnost odclonit zejména pouliční osvětlení. Melatonin, hormon, který kontroluje váš spánkový cyklus, se vyplavuje jen ve tmě a pokud váš spánek ruší světlo zvenčí, nikdy nebude dosahovat vysokých kvalit. Kromě toho provedené studie zjistily, že světlo v noci nezhoršuje jen kvalitu spánku, ale má negativní vliv i na váš krevní tlak, hladinu glukózy i schopnost regulace tělesné teploty, v neposlední řadě také zvyšuje riziko rakovinového bujení. Investujte proto do kvalitních žaluzií, rolet, nebo jiného zastínění.
3. Odsun techniky
Odborníci velmi doporučují, abyste do ložnice zakázali přístup elektrických zařízení a zejména pak televize. Mobily, laptopy, elektrické budíky a další podobné přístroje připojené k síti vyzařují elektromagnetické pole, které může rušit spánek a mít negativní vliv na zdraví. V noci by vás nemělo nic rušit. Kromě toho by ložnice měla být místem odpočinku, kde vám nic nepřipomíná nevyřízené pracovní resty.
4. Sexuální atmosféra
Nezapomínejte na to, že právě vaše ložnice je místem, kde se odehrává většina sexuálních aktů. Pokuste se vyvarovat sepranému bavlněnému pyžamu po starším bratrovi a pamatujte si, že to, co je pohodlné, neznamená, že je zároveň i sexy. Sexy nejsou ani fotky členů vaší rodiny, kterými máte vyzdobené zdi ložnice. Raději je pověste na chodbu a do ložnice si dejte poněkud romantičtější a méně asexuální dekorace. Ložnice by měla být místem, které zve k milování a nikoli k rozjímání, jak vypadá manželství po dvaceti letech.
Jak zlepšit spaní výměnou polštáře?
Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
Pravda a mýty o spánku
Oddělené ložnice: Proč je lepší spát zvlášť