5 dilemat ve výchově batolete
Hádky s dětmi na hřišti, boj o hračky, půjčování věcí, usínání s dudlíkem. Kdy musíte u batolete zakročit a co lze ještě tolerovat?
Zatímco jedni rodiče vyznávají heslo, že stromek je třeba ohýbat, dokud je mladý, druzí si v rámci liberální výchovy nechávají lézt své ratolesti po hlavě a ještě tvrdí, že se jim to líbí. Kde leží hranice toho, co si dítě může dovolit a kdy už musíte zakročit?
1. Boje na hřišti.
Vyrazili jste mezi ostatní děti. Samozřejmě a zákonitě probíhají tahanice o hračky a strkanice. Podle psychologů byste se mezi děti neměli ale příliš často míchat. "Pokud budete zasahovat při každém sebemenším konfliktu, vaše děti se nenaučí konflikty a problémové situace řešit," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Dítě si musí osvojit, že konflikty k životu patří a je důležité, aby zakusilo také pocit, že z těchto bojů nemusí vždy vyjít jako vítěz. Pocit prohry je pro život stejně důležitý jako pocit vítězství." Pokud tedy nedochází přímo k agresivnímu chování (fyzické násilí svému potomkovi nikdy netolerujte), nechte děti, aby si třenice mezi sebou vyřešily pokud možno samy."
2. Odvykání dudlíku.
Vaše dvouleté dítě stále odmítá vydat dudlík a nejenže s ním usíná, ale vyžaduje ho i přes den. Navíc postupem času nedochází k jeho odvykání, ale spíše se jeho potřeba stále zvyšuje. Máte mu ho vzít násilím, nebo čekat, až ho odloží samo? "Jde samozřejmě o subjektivní úhel pohledu, ale dle mého názoru nemá dvouleté dítě na dudlík nárok. Při dlouhodobém používání dudlíku může docházet ke křivení zubů, proto bych se přimlouvala za jeho brzké odstranění," říká psycholožka. Zkuste na něj dítě odvykat postupně a naposledy mu ho seberte na noc. Odstraňte ho z jeho dohledu.
3. Půjčování hraček
Zřejmě neexistuje na světě dítě, které by nemělo problémy s půjčováním hraček ostatním dětem. Na druhou stranu si od ostatních dětí hračky samo rádo půjčuje. "Sdílení a půjčování je schopnost, kterou by si dítě mělo osvojit co nejdříve," říká psycholožka. "Na druhou stranu má většina dětí svou oblíbenou hračku, které se nechce vzdát za žádných okolností. Nenuťte ho půjčovat i nejoblíbenější hračku za každou cenu. Dítě by mělo cítit, že má svou věc, která je jen jeho a pokud nechce, nemusí se jí vzdávat." Jestliže se však odmítá dělit o cokoli, zakažte mu, aby si půjčovalo hračky od ostatních dětí. Dítě musí pochopit, že půjčování je vždy vzájemné.
4. Chození na nočník
Pryč jsou doby, kdy se dítě posazovalo na nočník už ve čtyřech měsících (nejlépe ještě dříve, než začalo samo sedět), aby bylo co nejdříve bez plen. V současné době se spíše prosazuje trend respektování osobnosti dítěte a ponechání dostatku času. "Dítě si nejdřív musí uvědomit, jaký je to pocit, když vyměšuje, a teprve potom může přikročit k dalšímu kroku, kterým je ovládání svěračů. Přílišným uspěcháním nic nezískáte, naopak můžete dítěti přivodit obrovský stres," varuje psycholožka.
5. Vztekání se
Praští sebou v supermarketu o zem, kope kolem sebe a dožaduje se, abyste mu okamžitě koupili šíleně drahou hračku. Máte mu ustoupit, ignorovat ho, nebo mu dát na zadek? "Vyzvtekávání si věcí by dítěti nikdy nemělo projít. Z jeho strany jde o jakési testování hranic a pokud jednou povolíte, budete posunuté hranice jen velmi obtížně vracet zpátky," varuje psycholožka. "Snažte se na vztek neodpovídat dalším vztekem a agresí, ale spíše se tvařte, že je nevidíte. Pokud se nedostaví reakce, dítě toto chování záhy opustí."
Situace, kdy dítě potřebuje tvrdou ruku
Test: Vychováváte samostatné dítě?
7 největších chyb, které dělají rodiče dospívajících
Výprask dítěte: Co můžete udělat jinak?