5 důvodů, proč s nikým nechodit
Budete trpět depresí, větším stresem, horším zdravím a do hrobu vás sklátí infarkt. Jestliže se nechcete vázat, můžete použít následující argumenty.
Šilháte závistivě po líbajících se dvojicích? Nebo naopak musíte odolávat přemlouvání těch, které by vás rády viděly v chomoutu? Tady máte pět důvodů, proč raději zůstat single:
Vyšší riziko srdečního onemocnění
Konfliktní a stresový vztah nebo manželství zvýší vaše riziko srdečního záchvatu. Podle studie publikované v American Medival Association mají lidé, kteří udržují problematický vztah, téměř třikrát větší pravděpodobnost, že budou muset podstoupit operaci srdce, dostanou srdeční záchvat, nebo zemřou na srdeční selhání, než lidé, kteří jsou svobodní. Tento závěr je přitom platný, i když vědci přihlédli k takovým rizikovým faktorům, jako je například věk, kouření, diabetes, krevní tlak, nebo zvýšená hladina "špatného" cholesterolu. A je úplně jedno, zda jste ženatí nebo spolu žijete jen na hromádce, protože stres ze špatného vztahu likviduje vaše srdce v obou případech stejně.
To potvrdila i studie z roku 2006, publikovaná v American Journal of Cardiology. Při ní zase vědci zjistili, že ti lidé, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním a žijí v nefunkčním vztahu, mají mnohem větší pravděpodobnost, že zemřou na selhání srdce. Navíc mají jen dvaačtyřicetiprocentní šanci, že přežijí chirurgickou operaci. Pokud se však oženíte šťastně, vaše naděje na přežití stoupá na dvaasedmdesát procent.
Špatné duševní zdraví
Ačkoli studie dokázaly, že funkční vztah, má dobrý vliv na duševní zdraví, problematický vztah má naprosto opačný účinek. Neustálá kritika, hádky a nevraživost ve vztahu se, podle výzkumu z roku 2003, negativně odrazí na vaší psychické pohodě i duševním zdraví. A pokud za svůj život projdete několika rozchody, budete na tom se zdravím hůř než lidé, kteří zůstali single.
Negativní vliv na celkové zdraví
A špatné manželství se nepodepíše jen na vaší duševní rovnováze, ale i na vašem zdravotním stavu jako celku. Výzkumy dokázaly, že vliv manželského stresu se dá přirovnat k takovým rizikovým faktorům, jako je kouření nebo například nedostatek pohybu. Lidé, kteří řeší konflikty a neshody ve vztahu, mají větší riziko vysokého krevního tlaku, obezity, vysoké hladiny krevního cukru a vyšší hladiny cholesterolu. Dokázal to výzkum z roku 2009, který provedla American Psychosomatic Society.
Manželské šarvátky mají také zjevnou spojitost s poruchami imunitního systému. Podle článku z roku 1993, zveřejněného v magazínu Psychosomatic Medicine, mají ti manželé, kteří se často hádají, mnohem horší imunitní systém než ti, kteří žijí v souladu.
Stres zabiják
Manželství se může stát i zdrojem chronického stresu. Výzkum z roku 2003, zveřejněný v magazínu Physiology and Behavior, zjistil, že hlavním zdrojem stresu většiny sezdaných lidí je právě samotné manželství. Ve skutečnosti jsou na tom nešťastně ženatí/vdaní lidé mnohem hůř než ti, kteří zůstali svobodní. Manželský stres vás navíc, podle výzkumu z roku 2005, negativně ovlivňuje i v zaměstnání a snižuje vaší pracovní výkonnost. Tak zase stoupá váš krevní tlak, zvyšuje se hladina stresového hormonu, kortizolu, a bludný kruh se uzavírá.
Pomalejší rekonvalescence
Vztahové konflikty a stres jsou také spojeny s horším tělesným zdravým, zhoršenými symptomy onemocnění a pomalejší rekonvalescencí a regenerací. Pokud setrváváte v nefunkčním vztahu, budou se vám pomaleji hojit jizvy, hůře se budete zotavovat po operačních zákrocích a pomaleji se vám budou hojit zranění. Tvrdí to alespoň studie, zveřejněná v roce 2009 v magazínu Cancer.
Největší lži, které říkají ženy mužům
Hry, které ženy hrají s muži
5 signálů, že si ji nemáte brát
5 krizových situací vašeho vztahu