Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč se rychle vdát

Menší stres, delší život, intenzivnější prožívání štěstí, lepší psychická kondice. Ještě váháte, jestli si ho máte vzít? Máme pro vás pět argumentů, které vás přesvědčí.

Potřebujete přesvědčit svého drahého, že je nejvyšší čas vyměnit si prstýnky? Nebo hledáte "vdavkové" argumenty sama pro sebe? Tady je pět důvodů, proč se vám vyplatí, skočit do manželství po hlavě.

Lepší duševní zdraví

Pokud se vám podaří šťastně se vdát a kvalitní manželství si i udržet, můžete se těšit na lepší duševní zdraví a méně problémů mentálního charakteru. Tvrdí to alespoň studie provedená v roce 2010 na univerzitě na Floridě. Podle ní mají single mnohem vyšší riziko, že se u nich objeví deprese, úzkostné poruchy, poruchy nálady, nebo tendence k sebevraždě. Ale pozor, pokud se tomu všemu chcete vyhnout, musíte si zajistit spokojené manželství, protože manželské hádky mají na duševní zdraví naopak vliv velmi negativní a rozkladný.

Tlumení bolesti

Zamilovanost a šťastný vztah pomáhají, podle vědců, snižovat a tlumit bolest. K tomuto závěru došli vědci vloni, když zkoumali vnímání bolesti u párů, které byly zamilované a spokojené. Účastníkům výzkumu (kteří byli tak trochu nebožáci) udíleli mírné elektrické šoky do dlaní a zjistili, že pokud jim současně ukazovali fotografii milované osoby, vnímali bolest méně a lépe ji snášeli. Když jim ale ukázali fotku cizího člověka, byť i atraktivního, na vnímání bolesti to nemělo žádný vliv. Magnetická rezonance zároveň ukázala, že fotografie jejich drahé polovičky aktivuje tu část mozku, která zodpovídá za pocit štěstí a tlumení bolesti.

Redukce stresu

Nejspíš už tušíte, že lidé setrvávají ve spokojeném vztahu, si nemusí příliš lámat hlavu se stresem, ale teď už je to i úředně potvrzené. Výzkum, který provedli vloni odborníci z univerzity v Chicagu, zjistil, že spokojené manželství redukuje produkci stresového hormonu, kortizolu. Nejenže se tak cítíte mnohem šťastnější a vyrovnanější, ale funkční manželství vám pomáhá i lépe zvládat případné stresové situace, kterým vás vystavuje okolní svět. Odolnost vdaného organismu proti stresu je zkrátka vyšší.

Delší život

Longitudinální studie ukazují, že svobodní dospělí mají vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí než lidé, kteří jsou vdaní/ženatí a žijí se svým partnerem. V roce 2000 byla v USA provedena studie, při které se zjistilo, že nesezdaní lidé starší pětačtyřiceti let mají výrazně větší riziko úmrtí než sezdaní lidé ve fungujícím vztahu. Podobný efekt byl zaznamenán i ve Velké Británii, Švédsku, Dánsku a Nizozemí. Letos byla zase provedena na univerzitě v Pennsylvanii studie, podle níž sezdaní lidé žijí déle než svobodní, a to i v případě, že mají horší socioekonomické podmínky.

Pocit štěstí

Zní to poněkud jako klišé, ale je to tak. Sezdaní lidé jsou zkrátka šťastnější než single. Alespoň to tvrdí výzkum z roku 2005, který citoval Journal of Neurophysiology. Podle něj prožívají lidé v manželství víc pozitivních emocí než svobodní lidé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 manželských stereotypů: Týkají se i vás?
Test: Máte se vzít?
Manželský sex: Jak ho vylepšit
Mladé manželské páry bez dětí jsou nejšťastnější
Vdávala jste se mladá? Nejspíš se rozvedete!