5 nejefektivnějších cvičení pro dokonalé tělo
Neztrácejte čas neefektivním a zbytečným cvičením, sestavte si trénink z cviků a cvičení, které vám zaručí, že konečně zhubnete a získáte tělo, jaké jste si vždycky přáli. Představujeme vám pět druhů nejúčinějších cviků.
Jen těžko se bude hledat někdo, kdo by byl stoprocentně spokojený se svou postavou a nechtěl by na svém těle nic vylepšit. K tomu ale není potřeba kupovat si permanentku do fitness centra, ani si vytvořit z obýváku překážkovou dráhu plnou cvičících přístrojů. Ta nejúčinnější cvičení a cviky můžete bez problémů dělat doma a přitom dosáhnout oslnivých výsledků. Ve spolupráci s fitness trenéry jsme sestavili seznam nejefektivnějších cvičení, která se vám vyplatí dělat:
Intervalový trénink
I když to zní složitě, můžete tímto způsobem trénovat prakticky cokoli a kdykoli. V podstatě jde jen o střídání mírné a intenzivní námahy. Takže například několik minut jdete či běžíte volnějším tempem a poté stejně dlouhou dobu významně zrychlíte. To stejné pravidlo platí i při cvičení, tudíž například na deset pomalu udělaných dřepů, či sklapovaček, připadá dalších deset v rychlém tempu. Jde o to, že při intervalovém tréninku se střídá aerobní režim (který je nutný k hubnutí) s posilováním (které je nutné ke zpevnění těla vybudování svalů).
Chůze
Chůze je jedním z nejlepších cvičení, díky kterým zhubnete a zároveň zpevníte svou postavu. Jde o pohyb vhodný naprosto pro každého a spálí se při něm nezanedbatelné množství kalorií. Při chůzi můžete opět uplatnit intervalový trénink, kdy budete střídat různé tempo a rychlost. Při jedné hodině intervalové chůze spálíte přibližně pět set kalorií. K tomu, abyste shodili půl kila, je zapotřebí spálit 3 500 kalorií, tudíž stačí, když budete chodit každý den hodinu a za týden máte půl kila dole.
Dřepy
Dřepy jsou excelentním způsobem, jak spálit kalorie, protože se při nich zapojují největší svalové skupiny, které se v těle vůbec nachází. Trenéři však upozorňují na to, že jen málokdo umí udělat správný dřep a většina lidí má špatnou techniku. Správný dřep by měl vypadat tak, jako když si sedáte na židli a skutečnou židli můžete opravdu použít jako pomůcku při nácviku správné techniky dřepu. Lidé, kteří mají problémy s koleny, by nikdy neměli dopustit, aby jejich holeně a stehna svíraly menší úhel, než je devadesát stupňů.
Výpady
Při výpadech opět zaměstnáte velké svalové skupiny a navíc zapojíte i všechny svaly na nohou a zlepšíte si rovnováhu. Při správně provedeném výpadu by mělo koleno pokrčené nohy svírat úhel devadesáti stupňů. Je důležité, aby vaše páteř byla v neutrální pozici, tudíž jste se neprohýbali v bedrech.
Kliky
Při klasických klicích posílíte horní část těla (hrudní, ramena a tricepsy), ale zároveň i střed těla (svaly břicha a podbřišku). Pokud patříte mezi začátečníky, dejte si ruce víc než na šířku ramen a klidně si je můžete i o něco zapřít. Při pokrčení rukou v loktech by se vaše tělo mělo téměř dotknout podlahy, nicméně trup a nohy stále zůstávají v jedné rovině, tudíž se ani neprohýbáte, ani nehrbíte.
Vybudujte si tělo, které chcete
Získejte skvělou postavu v práci
8 způsobů, jak si zlepšit držení těla
Největší mýty o cvičení: Odhaleno!
Nový šílený trend: Bikini bridge