5 největších chyb, kterých se dietáři dopouští na Facebooku
Snažíte se zhubnout, vycvičit si dokonalou postavu, nebo se sebou prostě jen něco udělat. A používáte Facebook jako motivaci? V pořádku. Pokud se náhodou nedopouštíte následujících chyb.
Na první pohled se vám může jevit Facebook jako ideální motivace k hubnutí a cvičení. Můžete se chlubit svými pokroky, čerpat inspiraci u svých přátel a podobně. Jenže ve skutečnosti je to všechno trochu jinak. Nedávno provedený výzkum na University od Michigan zjistil, že lidé, kteří sdílejí svůj týdenní pokrok v hubnutí na sociálních sítích, necvičili víc, ani nehubli rychleji než ti, kteří si svou změnu životního stylu nechali pro sebe. Další z výzkumů zase prokázal, že ženy, které srovnávají svou postavu se svými přáteli na Facebooku, jsou náchylnější z nezdravým dietám a vůbec stravovacím návykům. Tady je pět největších chyb, kterých se dietáři na Facebooku dopouští:
1. Sdílíte své cíle s celým světem.
Na velkých cílech samozřejmě není nic špatného. Pokud je ale zveřejníte na Facebooku a vystavíte tak na odiv celému světu, dosáhnete spíš opačného výsledku. Když napíšete všem známým i neznámým, že do svých narozenin zhubnete dvacet kilo, a pak toho (celkem nepřekvapivě) nedosáhnete, budete se cítit mnohem hůř. Předtím, než zveřejníte podobný status, si také představte, jak se budete cítit, až si před svými přáteli (kteří samozřejmě všichni mají Facebook) budete dávat pivo nebo zmrzlinu. Jste si skutečně jistí, že to chcete podstoupit? Trenéři místo toho doporučují raději sdílet konkrétní úspěchy, u nichž vás pozitivní komentáře budou motivovat k dalšímu pokračování. Sdílení nerealistických a těžko dosažitelných cílů vás jen "srazí."
2. Píšete komentáře z posilovny.
Spolehněte se, že nikoho nesnáší trenéři víc než klienty, kteří si dělají selfie na posilovacích strojích, vyžadují po nich, aby je vyfotili v hlubokém dřepu s činkou, nebo s nimi dokonce natočili krátké video, které se obratem objeví na Facebooku. Kromě toho, že podobné chování vypovídá cosi o vašem narcismu, výzkum provedený na Kent University, zjistil, že lidé, kteří používají při cvičení chytré telefony, cvičí s mnohem nižší intenzitou a spálí také méně kalorií. Což na druhou stranu není nijak velké překvapení.
3. Fixujete se na fotky jídla.
Vaši přátelé dají na svůj profil fotku čerstvě upečeného koláče, nebo domácí svíčkové a vy byste si byli schopni poslintat monitor. Tím, že sledujete neustále fotky jídel (kterými je Facebook přecpaný), stimulujete svůj apetit a máte mnohem větší chuť k jídlu. Půjdete si pak otevřít ledničku, i když ve skutečnosti jíst nepotřebujete.
4. Srovnáváte se s ostatními.
Srovnávání vlastního progresu s ostatními je prokletím všech fitness facebookových skupin. Při pohledu na "vysekanou" postavu ostatních snadno zapomenete na to, že každý člověk má jinou genetickou výbavu a u každého probíhá hubnutí jinak rychle a jiným způsobem. Jediné, čeho dosáhnete porovnáváním fotek, bude deprese a nekonečné otázky: "Proč ne já?"
5. Napodobujete.
Jeden člověk napíše k fotce své dokonalé postavy, že jí dosáhl sacharidovými vlnami a vás nenapadne nic lepšího, než do ní po hlavě skočit také. Ale už si zapomenete zjistit, že tento způsob stravování používají sportovci, kteří se potřebují vyrýsovat před soutěžemi. Další zveřejní "pekáč buchet" na břiše a přísahá na ketonovou dietu. A vy ji samozřejmě začnete držet také - i když potom v jojo efektu naberete mnohem víc než na počátku.
10 nejotravnějších statusů na Facebooku
Test: Jste závislí na internetu?
Nejčastější lži, které ženy píší na Facebook
8 typů matek, které se nejčasteji vyskytují na Facebooku
Vztahové statusy, které na Facebooku skutečně nesdílejte
7 věcí, které by puberťáci nikdy neměli sdílet na Facebooku
Nejblbější otázky ve fitness skupinách