5 nemocí, které dostanete dřív, než si myslíte
Jste mladí a proto si myslíte, že se vás žádné vážné onemocnění netýká. To se ale mýlíte. Dna, osteoporóza, melanomy, nebo mrtvice postihují stále mladší lidi.
Když jste mladí, máte pocit, že jste nezranitelní a nesmrtelní. Jenže tomu tak není. Nemoci, které v minulosti postihovaly šedesátníky a sedmdesátníky, nyní útočí mnohem dříve a mohou udeřit o tři až čtyři desetiletí dříve než minulosti. Následujících sedm chorob vás může sklátit do hrobu mladší, než si vůbec myslíte:
Melanom
Typický věk diagnózy: V minulosti se melanomy týkaly především lidí starších padesáti let, ale stále častěji se zhoubné nádory kůže dvacetileté.
Co s tím: Hlavní příčinou skutečnosti, že postižení rakovinou kůže jsou čím dál tím mladší, je nárůst solárií. Právě pravidelné návštěvy solárií ztrojnásobí riziko, že se u vás rozvine melanom. Tvrdí to alespoň studie, která byla zveřejněna v magazínu Cancer Epidemiology. Pro účinnou prevenci před rozvojem rakoviny kůže je denní používání opalovacího krému s minimálním ochranným faktorem 15, nicméně většina odborníků doporučuje alespoň ochranný faktor 30. Stejně tak byste se měli vyhýbat přímému slunci mezi desátou hodinou dopolední a druhou odpolední, kdy jsou v tomto časovém období nejintezivnější.
Osteoporóza
Typický věk diagnózy: Zatímco v minulosti postihovala osoby v průměrném věku pětašedesáti let, nyní už se objevuje o patnáct let dříve.
Co s tím: Nečekejte na nic a začněte své kosti posilovat dřív, než bude pozdě. Na užívání potravinových doplňků s obsahem vitamínu D a vápníku není nikdy příliš brzy. Nezanedbávejte pohybový režim a pravidelně sportujte, abyste posílili svaly a zároveň i svou kostru. Ideální pro prevenci osteoporózy je například běh v pomalém tempu, chůze, nebo chůze do schodů. Vyhýbejte se kouření a užívání alkoholu, které působí na kosti zhoubně. A v neposlední řadě se vyhýbejte pití colových nápojů, které obsahují kyselinu fosforečnou, a odčerpávají vápník z kostí.
Mozková mrtvice
Typická věk diagnózy: V minulosti postihovala mozková mrtvice osoby starší pětašedesáti let, ale v současnosti se objevuje už u dvacetiletých a třicetiletých.
Co s tím: Stačí, když si občas zapálíte cigaretu a riziko, že se u vás objeví mrtvice se už zdvojnásobuje. Riziko stoupá i s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou a vysokou hladinou cholesterolu. Pokud tyto varovné signály budete ignorovat a zanedbáte jejich včasnou léčbu, může být mrtvice právě tím onemocněním, které vás sklátí do hrobu. V rámci prevence omezte příjem soli a nasycených tuků. Pomůže vám i konzumace ryb dvakrát týdně a pravidelné cvičení (stačí třicet minut denně).
Alzheimer
Typický věk diagnózy: V minulosti to byl věk pětašedesáti let, teď už Alzheimerovou chorobou trpí čtyřicátníci.
Co s tím: Snažte se udržovat mentálně ve formě. Odborníci varují, že věnujeme spoustu péče svým tělům, ale často zapomínáme na duševní kondici a hygienu. Snažte se trénovat svůj mozek - učte se nový jazyk, začněte hrát na hudební nástroj - zkrátka dělejte něco nového, čím mozek zaměstnáte. Stejně tak je ovšem důležité udržovat nízkou hladinu cholesterolu, nízký krevní tlak a vyvarovat se obezity.
Dna
Typický věk diagnózy: V minulosti jí trpěli padesátníci a šedesátníci, zatímco nyní se objevuje už u třicátníků.
Co s tím: Zatímco kdysi byla dva problémem starších dospělých, nyní se stále častěji objevuje u třicátníků. Přitom je její prevence relativně jednoduchá; udržujte si zdravou váhu, vyvarujte se obezity, ale také intenzivní konzumace alkoholu. V pořádku však není ani náhlý a drastický úbytek váhy, který s sebou nese nárůst hladiny kyseliny močové, která může záchvat dny vyprovokovat.
10 nejnebezpečnějších bacilů světa
Kašel není vždy příznakem nemoci
Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku
Při rybičkové pedikúře se přenáší infekce a nemoci
6 nejhorších a nejkurióznějších nemocí světa