Menu
Úvod  › 

5 signálů, že jste zralí na psychologa

Tvrdíte, že nikdy v životě cvokaře potřebovat nebudete? Možná, že už jste u něj dávno měli být. Následujícími pěti signály vás vaše hlava upozorňuje na to, že akutně potřebuje pomoc.

I když se většina populace stále domnívá, že psycholog a psychoterapeut jsou profese určené pouze pro blázny, ke kterým vy samozřejmě v žádném případě nepatříte, skutečnost je poněkud odlišná. Čas od času mohou jejich služby využít i lidé, kteří se cítí naprosto zdraví a do svěrací kazajky mají daleko. Následujících pět signálů by vás mělo upozornit, že je čas zvednout telefon a objednat se k nejbližšímu psychologovi:

1. Cítíte se smutní, naštvaní, nebo zkrátka "mimo sebe."

Nekontrolovatelné, opakované, či dlouhodobé pocity smutku, vzteku, nebo beznaděje mohou být příznakem duševního onemocnění. Sledujte, zda se k těmto příznakům nepřipojují i další nepříjemné příznaky, jako je například změněná chuť k jídlu, změněný spánkový režim, problémy v mezilidských vztazích, nebo problémy s koncentrací. V takovém případě vyhledejte co nejdřív odbornou pomoc, protože dalším stupněm mohou být sebevražedné tendence.

2. Máte podezření na závislost.

Máte pocit, že pokud si nic nepícháte do žíly, žádná závislost vám nehrozí? Omyl. Závislí můžete být na celé řadě věcí, od alkoholu, přes jídlo, až například po internet, či sex. A pokud se vás závislost skutečně týká, sami sobě nejspíš vůbec nepřiznáte, že byste mohli mít problém. K odborníkovi se proto vypravte, pokud vás vaše okolí nápadně často upozorňuje na to, že vaše konzumace čehokoli se vymyká normálu.

3. Utrpěli jste velkou ztrátu.

Hluboký zármutek a žal je přirozeným důsledkem úmrtí někoho blízkého. Zároveň však k přirozenému vývoji patří jeho postupné zmenšování a návrat k normálnímu životu. Pokud je váš smutek nad velkou ztrátou stále stejně intenzivní i po několika týdnech či měsících, je načase vyhledat odbornou pomoc.

4. Prožili jste trauma.

Samozřejmě, že jste drsný chlap, ale pokud jste se například stali obětí kriminálního činu, prožili jste nehodu, potýkali jste se vy (nebo někdo z vašich blízkých) s vážným onemocněním, či jste prožili nějaké jiné trauma, není nic špatného na tom požádat o pomoc někoho, s kým můžete probrat své pocity.

5. Máte problémy s každodenním fungováním.

Nemůžete se na nic soustředit. Jste neustále unavení. Cítíte se podráždění, nervózní. Nedokážete se uvolnit a jste neustále ve stresu. Jestliže máte problémy s fungováním v každodenním životě, na vině může být právě vaše psychika. Nemusí jít o zásadní potíže ale řadu drobných nesnází, které vám dlouhodobě ztrpčují běžný život. Každopádně jsou problémy s plněním každodenních povinností a úkolů rozhodně důvodem k návštěvě odborníka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejkontroverznějších psychiatrických diagnóz
11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné
5 signálů, že je vaše přítelkyně psychopatka
Začátky duševní nemoci: Jak poznáte, že máte problém?
9 každodenních zvyků, které nahrávají stresu