Menu
Úvod  ›   › 

5 signálů, že to s dietou skutečně přeháníte

Rozhodli jste se zhubnout. Jste si ale jistí, že se zbavujete jen přebytečných kil a nikoli mozku? Hranice mezi zdravým hubnutím a posedlostí dietou je poměrně tenká. Zjistěte, jestli už jste ji náhodou nepřekročili.

Hubnutí a boj s nadbytečnými kilogramy obsazuje pravidelně horní příčky žebříčků novoročních předsevzetí. Navíc zimní měsíce na sebe tuk přímo nabalují; nedostatek pohybu, zvýšená konzumace tučných jídel, večírky i sladké tečky proti depresi jsou spolehlivými zabijáky štíhlé linie. Na konci zimy se proto fitka spolehlivě zaplní lidmi, kteří vyhlásili boj otravné pneumatice kolem pasu.

Hubnutí je samozřejmě veskrze chvályhodná věc a není na ní nic špatného do okamžiku, než začne ovlivňovat a zasahovat do vašeho každodenního života. Přečtěte si, kterých pět signálů by vás mělo upozornit na to, že je čas zvednout se z rotopedu a vyrazit na dobrou večeři. Pokud se poznáte dokonce v několika z nich, měli byste neprodleně navštívit oborníka, protože vaše situace je skutečně vážná.

1. Trpíte záchvatovitým přejídáním

Víte, co je to ortorexie? Jde o poruchu, která se do psychologických učebnic a diagnostických manuálů dostala teprve nedávno. Lidé trpící ortorexií jsou posedlí zdravým životním stylem. Mají v malíčku údaje o tom, kolik dané jídlo obsahuje tuku, cukru, konzervantů a dalších problematických položek.

Problém je v tom, že jejich posedlost zdravým životním stylem zasahuje i každodenního života a velmi jim ho znepříjemňuje. Ortorektici mají například vysoké nároky na stravování, jenže najít jídlo, které by se přesně vešlo do jejich výživových tabulek je prakticky nemožné. Takže jsou v podstatě odkázáni na syrovou bio zeleninu, ovoce a ořechy. Je samozřejmé, že z takového jídelníčku nemůže jejich tělo načerpat živiny, které potřebuje.

Velmi často se proto stává, že ve svém dietním úsilí nevytrvají a trpí záchvatovitým přejídáním, kdy do sebe nárazově "nacpou" obrovské množství jídla. Pokud se vás týká záchvatovité přejídání, po kterém trpíte výčitkami svědomí, pocity viny, nebo dokonce zvracíte či užíváte laxativa, rozhodně se nejedná o zdravý přístup k hubnutí.

2. Podřizujete vše cvičení

Cvičení či sport několikrát týdně je samozřejmě vynikající věc, která vašemu zdraví velmi prospěje. Pokud jej však stavíte nad všechny ostatní záležitosti, povinnosti a úkoly, máte problém. Odříkáváte důležité schůzky, protože chcete jít cvičit? Promeškáváte významné rodinné události, straníte se přátel a nestíháte odevzdávat pracovní projekty, protože veškerý svůj čas trávíte ve fitku? Je načase znovu si srovnat priority a vyrazit na romantickou večeři ve dvou či na mejdan s přáteli.

3. Lžete o svých stravovacích návycích

Lhaní o tom, kolik jste toho snědli, je vždy varovným signálem. Značí totiž nezdravou fixaci na jídlo a kalorie. Cítíte po snědení tabulky čokolády takové výčitky svědomí, že její konzumaci raději zapřete? Nebo si naopak vymýšlíte imaginární pokrmy, abyste nemuseli přiznat, jak málo jídla jste zkonzumovali? Jakmile začnete své okolí klamat ohledně množství zkonzumovaného jídla, je čas na návštěvu odborníka.

4. Vážíte se každý den

Pokud se vážíte každý den nebo dokonce několikrát denně, máte skutečně problém. Nutkavé sledování hmotnosti je typické pro osoby posedlé dietou a životosprávou. Přitom je však takto časté vážení k ničemu, protože váha se mění ze dne na den například i v důsledku hormonálních změn.

5. Okolí se o vás bojí

Pokud vašim přátelům či blízkým nepřipadá v pořádku vaše hubnutí, stravovací nebo pohybový režim, měli byste se zamyslet nad tím, jestli náhodou nemají pravdu. Předpokládejte, že vaši blízcí vám nechtějí ublížit nebo vás zbytečně peskovat, mají na srdci jen vaše dobro. Jestliže vám tvrdí, že jedno jablko denně vám jako dostatečná strava na den rozhodně nestačí, nejspíš na tom něco bude.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články