Menu
Úvod  › 

5 skrytých příčin kvasinkové infekce

Svědění, pálení, štípání, výtok a zápach. To všechno jsou charakteristické příznaky obtěžující kvasinkové infekce. Její příčiny mohou být velmi překvapivé.

Kvasinky jsou přirozenou součástí našeho těla, problém však nastává v okamžiku, kdy se kvasinky přemnoží. I když je nejznámější kvasinková infekce postihující genitálie, objevit se může i například v ústech, podpaží a v podstatě na jakékoli části těla, kde je vlhko a tma. Kvasinkové infekce se z její podstaty nikdy nemůžete zbavit navždy, protože kvasinky se zkrátka nachází v každém těle, můžete však regulovat jejich přemnožení. Toho lze dosáhnout například tím, že tělu dodáte bakterie rodu acidofilus, vytvářející kyselé prostředí, které kvasinky nemají rády.

Podle lékařských statistik onemocněly kvasinkovou infekcí někdy v průběhu života tři ze čtyř žen. A více než polovina trpí opakovanými infekcemi. Většina žen také ví, že kvasinkovou infekci mohou provokovat antibiotika, nevhodné kosmetické přípravky, oslabený imunitní systém, nebo těsné džíny. Potom ale ještě existují faktory, které riziko kvasinkové infekce zvyšují a přitom nejsou zdaleka tak známé:

1. Nízká hladina estrogenu

Před začátkem vaší menstruace hladina estrogenu prudce klesá, což nahrává do karet kvasinkám, jejichž hladina dramaticky narůstá. To znamená, že před začátkem svého cyklu budete mnohem náchylnější ke svědění, pálení a intenzivnímu výtoku. U většiny žen se, podle gynekologů, tyto nepříjemné symptomy objevují přibližně týden před začátkem krvácení. Snažte se proto v tomto období zvýšit konzumaci bílého jogurtu a neslazeného kefíru.

2. Příliš mnoho cukru

Opakujte si: Kde je cukr, jsou i kvasinky. Cukry poskytují totiž kvasinkám potravu a živnou půdu. Příliš intenzivní konzumace cukru může být hlavním viníkem toho, proč neustále a neúspěšně bojujete s páchnoucím výtokem v kalhotkách. Potom podrobte kritické analýze svůj jídelníček. Pijete hodně džusů, jíte sladkosti, spoustu ovoce? Zejména pokud je konzumujete po ránu, váš krevní cukr vyskočí razantně nahoru a kvasinky se radují. Omezte konzumaci cukru a omezí se i výskyt vašich kvasinek.

3. Nosíte vložky.

Nejspíš vás to nikdy nenapadlo, ale riziko kvasinkové infekce zvyšuje i používání menstruačních vložek. Menstruační vložky mohou způsobovat podráždění, které snižuje kožní imunitu. Kvasinky milují prostředí s nedostatečným přísunem vzduchu, tudíž jim syntetický materiál menstruačních vložek zcela vyhovuje. Pokud trpíte kvasinkovými infekcemi, začněte používat bavlněné menstruační vložky.

4. Máte vaginální ekzém.

Prohlédněte si důkladně své nohy a ruce. Objevuje se na nich vyrážka, nebo různé pupínky? Potom je možné, že se jedná o ekzém, který se může vyskytnout i na sliznici vagíny. Chronický zánět a podráždění přispívá k rozvoji kvasinkové infekce. Pokud tomu tak je, konzultujte situaci se svým gynekologem, který vám předepíše adekvátní léčbu.

5. Používáte spermicidní kondomy.

Řada složek spermicidních kondomů může působit na ženy značně dráždivě a narušovat vaginální imunitu, což zase povzbuzuje kvasinky v jejich množení. Máte-li s kvasinkovými infekcemi potíže, raději použití těchto kondomů, stejně jako lubrikačních gelů, omezte na minimum.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Krvácení po styku: 9 nejčastějších příčin
Kvasinková infekce u mužů: Zabiják sexu
Kvasinková infekce: Alternativní možnosti léčby
Kvasinková infekce a tipy na její léčbu