Menu
Úvod  ›   › 

5 tipů, díky kterým najdete práci

Můžete postávat u úřadu práce a nadávat, že je krize. Nebo můžete vzít svůj osud do svých rukou a zařídit si kariéru, kterou jste vždy chtěli. Následující tipy vám pomohou získat vysněné zaměsnání.

Ze všech stran se na vás valí zprávy o tom, jak krize likviduje pracovní místa a že nabídka uchazečů je mnohem větší než poptávka firem. Můžete se nechat znechutit a procházet vývěsky nejbližšího úřadu práce v naději, že se tam objeví nabídka místa, které byste mohli, s jistou mírou sebezapření, vykonávat. Nebo se můžete tvářit, že jste nikdy o žádné krizi neslyšeli a prodat se na trhu práce tak, jako byste byli tím nejdražším zbožím. Inspirujte se, jak si najít práci snů:

1. Hledejte práci, tam kde je.

Pryč jsou doby, kdy stačilo projít kolem vývěsky v místní samoobsluze, nebo si zakroužkovat inzeráty v okresním plátku. Pokud chcete v jednadvacátém století získat zaměstnání na úrovni, kde budete moci uplatnit a rozvinout svou kvalifikaci, musíte zvolit mnohem sofistikovanější přístup. Suverénně nejširší nabídka práce se nachází na specializovaných inzertních serverech, kam by vaše hledání mělo směřovat nejdříve. I v případě, že si z inzerátů nevyberete konkrétní nabídku, získáte přehled o tom, jaké pozice jsou vůbec na trhu práce k mání, jaké jsou požadavky a co firmy uchazečům nabízejí. Tento přehled potom využijete jako jakýsi odrazový můstek pro další hledání.

2. Nezůstávejte u inzerátů.

Uvědomte si, že ne všechny volné pozice jsou inzerovány. Při procházení inzerátů si vypisujte společnosti, které vás zaujmou a u nichž byste rádi pracovali. Potom se podívejte na jejich webové stránky a možná zjistíte, že hledají spolupracovníky i na jiné pozice, než jsou zmíněny v inzerátu. Stejně tak jim můžete poslat svůj životopis s motivačním dopisem i v případě, že právě teď oficiálně nehledají nikoho na pozici, o níž byste měli zájem. Možná se vaše vysněné místo uvolní za několik týdnů a pokud je váš životopis zaujme, budete mít před ostatními uchazeči náskok. Vlastní iniciativa působí vždy lépe než pasivní čekání.

3. Aktualizujte svůj životopis.

Pravděpodobně by vás ani nenapadlo jít se ucházet o práci ve stejných šatech, které jste nosili před deseti lety. Tak proč většina lidí neuplatňuje stejné pravidlo i v případě svého životopisu? Nic nepůsobí při hledání práce podezřeleji a neprofesionálněji než poloprázdný životopis, kde na sebe nenavazují data a poslední pracovní zkušenosti jsou staré několik let. Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno jste v posledních několika letech udělali pro zvýšení své kvalifikace, jaké zkušenosti jste získali a čím byste mohli zaujmout svého potenciálního zaměstnavatele. Čím novějšího data vaše údaje budou, tím lépe.

4. Připomínejte se.

Dávejte najevo svůj zájem o práci v dané firmě. Pokud není aktuálně volná pozice, o kterou byste měli zájem, informujte se, zda by připadala v úvahu alespoň brigáda ve společnosti, v níž byste rádi pracovali. Otestujete "terén" a dáte tak najevo, že vám na dané práci skutečně záleží. Stejně tak se můžete na personálním oddělení informovat, co byste měli udělat pro to, abyste zvýšili své šance na přijetí. Každá interakce s vaším potenciálním zaměstnavatelem, kterou projevíte svůj zájem, se vám počítá k dobru.

5. Zadejte se do Googlu.

Představte si sami sebe na místě svého budoucího zaměstnavatele. Pokud byste chtěli najít toho nejlepšího kandidáta, nebo zúžit výběr z přihlášených, velmi pravděpodobně by vás napadlo využít internet. A co může být jednoduššího, než zadat jméno uchazeče do Googlu. Ověřte si proto, jaké odkazy se ukáží při zadání vašeho jména. Zrádný je zejména Facebook a další sociální sítě, které mohou ukázat vašemu potenciálnímu zaměstnavateli ukázat, jak jste vypadali na posledním mejdanu po deseti pivech. Zkontrolujte si proto nastavení vašich statusů a u těch potenciálně problémových nastavte pouze soukromé. Kromě profesionálního životopisu by se pro vás při hledání zaměstnání měla stát automatickou i kontrola vašeho online profilu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít výpověď ze zaměstnání
Co dělat, když vás šéf šikanuje
10 způsobů, jak ušetřit čas
8 nejvíc sexy povolání
5 kroků pro život na volné noze
Jak se vyhnout konfliktům s kolegy