Menu
Úvod  › 

5 tipů, jak pomoci dítěti s domácími úkoly

Domácí úkoly nemusí být utrpením pro vás, ani pro vaše potomky. Inspirujte se tipy, které pomohou vašim dětem s jejich děláním.

Domácí úkoly nenávidí shodně rodiče i děti. Představují poněkud otravnou povinnost, která s sebou nese i spoustu stresu, nervů a dalších nepříjemností. Samozřejmě, že chápete, proč jsou potřeba i jejich smysl, ale proč si tuto povinnost nezpříjemnit a neusnadnit dětem její plnění? Přinášíme vám tipy, které vašim dětem (a tedy i vám) s plněním domácích úkolů pomohou:

1. Udělejte místo.

Je vyloučené, aby se dítě plně soustředilo na domácí úkoly, pokud sedí v místnosti, kde je puštěná televize, hrají si jeho sourozenci, nebo někdo další mluví. Vyčleňte pro dělání úkolů tiché místo, kde bude mít dítě klid a bude se moci soustředit. Samozřejmostí je nejen dostatek místa na psaní, ale také kvalitní osvětlení.

2. Dostatek času.

Pokud budete na dítě spěchat, jste na nejlepší cestě k tomu, aby úkol zkazilo nebo odbylo. Vyhraďte si na úkoly dostatek času a na dítě nespěchejte. Zkuste vypozorovat, kdy se vaše dítě dokáže lépe soustředit, zda odpoledne hned po příchodu ze školy. Nebo jestli mu lépe vyhovuje, když má po škole volno a může jít například ven s kamarády, a úkoly uděláte společně až večer.

3. Sledujte hodiny.

Děti mají mnohem menší schopnost soustředění než dospělí a obecně schopnost soustředění výrazně klesá po patnácti minutách. Pokud vám úkoly zaberou déle, měli byste je naplánovat tak, aby po čtvrt hodině práce následovala jedna hodina her, či jiných nenáročných činností. Pak se opět můžete na čtvrt hodiny vrátit ke školním povinnostem.

4. Motivujte je.

Zejména malé děti jen těžko chápou, jaký smysl domácí úkoly mají, a je potřeba je patřičně motivovat. Můžete se například domluvit, že za každou napsanou řádku dostane bonbón, nebo samolepku hvězdičky do tabulky, kterou mu předkreslíte. Zapojte svou fantazii a motivujte dítě průběžně, nejen za dokončení celého úkolu, ale i jeho části.

5. Udělejte mu to zajímavé.

Domácí úkoly jsou nudné a proto je na vás, abyste je udělali pro dítě zajímavější. Zkuste si k úkolu vymyslet nějaký zajímavý příběh, povídejte si o něm, ptejte se dítěte, co ho na něm baví a co naopak vůbec ne. Zkuste mu také přiblížit, k čemu mu dané znalosti a schopnosti budou v praktickém životě. Pokud se například aktuálně zabýváte sčítáním, můžete si jednotlivé úkoly ukazovat na mincích a hrát si na prodavače a zákazníka. Pro dítě tak budou úkoly nejen zajímavější ale i snáze uchopitelné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nástup do školy podle zvěrokruhu
15 tipů pro rodiče na první školní dny
10 věcí, kterých se rodiče prvňáčků nejvíc bojí
Pohroma ve školkách: Vši odolávají všem přípravkům
20 otázek, které můžete dnes odpoledne položit školákovi
Věci, na které byste se měli zeptat učitelky svého dítěte