5 tipů pro hledání práce v krizi
Hledání zaměstnání v době krize je značně vyčerpávajícím dobrodružstvím. Následujících pět tipů by vám jej mohlo usnadnit.
Krize pokračuje a počet nezaměstnaných stále stoupá. Podle údajů Bureau of Labor Statistics je v současné době nezaměstnanost dvakrát větší než v roce 2007, kdy krize začala. Ztráta zaměstnání a hledání nového je v dnešní době mnohem složitější než kdykoli předtím. Inspirujte se tipy, které se vám při hledání nového zaměstnání budou hodit:
1. Ujasněte si, co chcete.
Stačí si otevřít kteroukoli internetovou stránku a můžete si vybírat ze stovek různých nabídek zaměstnání. Pokud si ale neujasníte to, čemu se chcete věnovat a do čeho jste ochotni investovat svou energii. Kvalitní nabídky totiž představují pouhý zlomek ze všech dostupných a pokud budete ztrácet čas na nekvalitních místech, nikdy svou práci snů nezískáte. Vytipujte si několik kvalitních společností, které se vám líbí a v nichž byste chtěli pracovat a na ty soustřeďte své úsilí.
2. Soustřeďte se na rostoucí společnosti.
Nehledejte práci ve zkostnatělých společnostech, které už fungují víceméně samospádem a nikam dál vás nemohou posunout. Soustřeďte se spíše na mladé a dynamické společnosti, které rády přijmou nové posily a navíc vám z profesního hlediska poskytnou větší příležitost.
3. Oprašte staré kontakty
Nepředpokládejte, že ty nejlepší nabídky najdete v inzerátech v novinách a buďte sami aktivní. Rozhlaste mezi svými kamarády a známými, že hledáte práci a jaké zaměstnání byste si představovali. Vaši kamarádi mají zase další kamarády a čím víc lidí bude o vašem hledání práce vědět, tím větší šanci na její nalezení máte.
4. Prodejte se.
Pokud budete u pracovního pohovoru koktat a nedokážete se prodat, můžete mít klidně zázračné schopnosti a nikdy nedostanete příležitost k jejich projevení. Pokud si svou schopností prezentace nejste jisti, připravte se dopředu. Přeříkávejte si svou řeč nahlas před posluchači z řad vašich blízkých, nebo alespoň před zrcadlem. Zjistěte, jak působíte při řeči, klidně si svůj projev nahrajte i na diktafon a snažte se zapracovat na odstranění chyb, které při řeči děláte.
5. Udržujte se v obraze.
I když jste ve svém dosavadním zaměstnání skončili, udržujte se v obraze a v kontaktu se svým oborem. Sledujte novinky a neustále se vzdělávejte. Je dost pravděpodobné, že právě jich se bude týkat i část vstupního pohovoru a nic nepůsobí hůře než nedostatek informovanosti v oboru, v němž se o nové místo ucházíte.
Psi na pracovišti zvyšují produktivitu
Základy manažerského slovníku
Oblečení, které vám šéf nikdy neodpustí
5 věcí, na které si musíte dát pozor, když začínáte podnikat
Největší chyby, které děláte při podnikání