Menu
Úvod  › 

5 věcí, které byste měli vědět o mužském mozku

Muži jsou mnohem emocionálnější, než si myslíte, hůře snáší samotu a dokáží lidem, kteří jsou ve stresu, pomoci lépe než ženy. Následujících pět skutečností o mužském mozku nejspíš ještě neznáte.

1. Je emocionální.

I když jsou ženy tradičně považovány za mnohem emocionálnější než muži. Jenže výzkumy ukázaly, že dospívající chlapci reagují mnohem citlivěji a expresivněji než dospívající dívky. Mírně větší emocionalitu než ženy vykazují i dospělí muži. Dokázal to mimo jiné i výzkum zveřejněný v roce 2008 v Scandinavian Journal of Psychology. Nicméně podle něj se muži bojí své emoce projevovat a proto vznikají fámy o jejich necitelnosti. Podle vědců jde o chování, které v mužích podporuje společnost, která je učí už raného dětství své emoce skrývat a neprojevovat.

2. Hůře snáší samotu.

I když osamělost poznamená každého, zranitelnější jsou starší muži. Dokázala to studie provedená na University of California v letošním roce. Muže poznamenává osamělost více než ženy a ovlivňuje i negativněji jejich zdraví. Muži žijící v dlouhodobém vztahu mají pevnější zdraví, žijí déle a existuje menší pravděpodobnost, že se u nich objeví úzkostné poruchy. Na ženy má dlouhodobý vztah mnéhem méně pozitivní vliv.

3. Jsou zaměřeni na řešení.

I když se lidé většinou domnívají, že ženy jsou empatičtější než muži, vědci tvrdí, že to není pravda. Podle dosud provedených studií reaguje mužský mozek mnohem výrazněji v situacích, kdy je někdo v jeho okolí ve stresu, nebo řeší problém. Muži se dokáží rychleji než ženy vcítit do jeho situace a vyhledat patřičné řešení.

4. Potřebují znát vůdce.

Nejasná hierarchie, v níž není naprosto zřejmě určeno, kdo je šéfem a kdo podřízený, vzbuzuje v mužích úzkost a negativní pocity. Právě proto se, podle vědců, cítí muži tak dobře v institucích, kde je hierarchie zcela jasně určena, jako je například armáda. Mužský mozek potřebuje mít jasně vymezeno, v jakém vztahu je k ostatním mužům a kdo je jeho nadřízeným.

5. Naprogramování k otcovství.

Mužský mozek se připravuje na otcovství celé měsíce předtím, než se vůbec dítě narodí. V těhotenství neprochází hormonálními změnami pouze ženy ale i muži. Podle studie uveřejněné v magazínu Evolution and Human Behavior v roce 2000 se v mužském těle před narozením potomka mění i hladina některých hormonů. Vědci předpokládají, že je to důsledek feromonů, které produkuje tělo těhotné ženy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dlouhé, nebo krátké: Jaké vlasy jsou víc sexy?
Věty, které muži nenávidí
10 největších mužských lží
Test: Vyznáte se v mužském světě?