Menu
Úvod  ›   › 

5 záhadných bolestí, které nesmíte ignorovat

Bolest v podbřišku, bolestivá lýtka, tlak v hrudníku, nebo bolavá bedra. Všichni s nimi mají zkušenost a jen málokdo jim věnuje větší pozornost. Víte, kdy musíte zbystřit a vyhledat se svými problémy lékaře?

Bolest v hrudníku

Čas od času píchne v hrudníku každého a nemusí to znamenat nic vážného. Na druhou stranu, pokud je bolest v hrudníku dlouhodobějšího charakteru, nebo se k ní přidávají další varovné příznaky, jako je například bolest v rameni, dušnost, či bolest v čelisti, je potřeba okamžitě jednat a vyhledat lékařskou pomoc. Například bolest v čelisti v kombinaci s bolestí na hrudníku je považována za předzvěst srdečního záchvatu. Jakákoli déletrvající bolest v hrudníku, nebo bolest v této oblasti v kombinaci s dalšími podezřelými příznaky je důvodem návštěvy lékaře.

Bolest v dolní části zad

Bolest v oblasti bederní páteře je relativně častou zdravotní nesnází, nicméně může být i signále něčeho horšího, než jsou pouze namožené svaly. Bolesti zad jsou logickým důsledkem sedavého života jednadvacátého století a obyvatelé západních zemí vynaloží každý rok miliardy na nákup léků tišících právě bolesti zad. Na druhou stranu bolesti bederní páteře nemusí být pouze znamením toho, že největší pohyb vykonáte při cestě na oběd. Může se jednat například i o příznak problémů s ledvinami. Bolest v oblasti bederní páteře může mít souvislost s vytvořením ledvinového kamene, infekce ledvin, nebo v nejhorším případě nádorového onemocnění ledvin.

Prudká bolest v podbřišku

Pokud to přeženete k obědu se svíčkovou a knedlíky, je zcela logické, že vám bude těžko a bude vás bolet žaludek. Jestliže se však bolest v břiše nebo podbřišku objeví náhle a jedná se o prudký záchvat, je potřeba zbystřit. Může se jednat o příznak problémů s ledvinami, zánět slepého střeva, žlučové kameny, nebo třeba zánět slinivky. A každý z těchto zdravotních problémů vyžaduje okamžité lékařské řešení. Prodleva může vést k závažným komplikacím, jako je například prasknutí zaníceného slepého střeva a řada dalších. Prudkou bolest v podbřišku proto nikdy neberte na lehkou váhu.

Bolest v lýtku

Bolavá a nateklá lýtka mohou být samozřejmě důsledkem dlouhého běhu, nebo jiné sportovní aktivity, či dlouhého sezení v nepohodlné poloze (například při dlouhém letu). Pokud se však bolest lýtek objeví bez zjevné příčiny a bez předchozího zranění, je potřeba věnovat jí pozornost. Nohy jsou protkány sítí tepen a žil, které přivádějí krev k a od srdce. Právě žily v nohou jsou náchylné k zánětu. A zánět hlubokých žil se často projevuje právě bolestivostí lýtka. Stejně tak může být bolest lýtka příznakem žilní trombózy, kdy žílu ucpe krevní sraženina. Bolestivost lýtek, jejich otok, či začervenání jsou vždy důvodem pro rychlou návštěvu lékaře.

Bolest hlavy

Jste si jistí, že vaše bolest hlavy je skutečně jen obyčejnou bolestí hlavy? Úporná bolest hlavy totiž může být i příznakem cévní mozkové příhody, neboli mrtvice. Ačkoli se mrtvice vyznačuje rychlým nástupem bolesti hlavy, podobný začátek má například i migréna. Nicméně v případě cévní mozkové příhody se obvykle připojují ještě další varovné symptomy, jako jsou problémy s chůzí, mluvou, rozostřené vidění, nebo problémy s ovládáním některé končetiny. V takové situaci je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože s každou další minutou šance na celkové uzdravení snižuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
12 příznaků, že máte možná HIV
7 nevinných zvyků, které vám ničí zdraví
9 důvodů, proč vás bolí rozkrok
Domácí porody jsou desetkrát nebezpečnější než porody v nemocnici
5 signálů, že jste zralí na psychologa
6 překvapivých věcí, kterými se dá nakazit
Typicky ženské nemoci, kterými trpí i muži