5 zdravotních problémů, které vyléčíte jídlem
Nemůžete spát, trpíte nadýmáním, máte problémy s pokožkou, nebo jste nadměrně citliví na slunce? Nemusíte do sebe hned cpát tuny léků, některé zdravotní problémy vám pomůže odstranit vhodně zvolený jídelníček.
1. Nadýmání
Pokud se cítíte po každém jídle nepříjemně "nafouklí" a trpíte nejen nadýmáním, ale i plynatostí, zařaďte do svého jídelníčku co nejvíc melounu, salátových okurek a celeru. Právě tyto potraviny vám totiž dokonale "vyčistí" trávicí systém. Nadýmání, podle odborníků, souvisí i s nadměrnou konzumací soli, která je pro stravování řady lidí typická. Čím více sodíku našemu tělu dodáváme, tím více má tendence zadržovat vodu, aby udrželo jeho koncentraci na přijatelné úrovni. Zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody pomáhá nejen vylučování sodíku, ale také pomáhá předcházet zadržování vody v tělesných tkáních. Od plynatosti vám zase uleví papája. Toto exotické ovoce nemusíte pojídat každý den, stačí, pokud si ho dopřejete dvakrát až třikrát za měsíc. Enzymy, které papája obsahuje, totiž působí blahodárně na trávicí systém a povzbuzuje činnost střev.
2. Výkyvy nálad
Ti lidé, kteří svému tělu hned po probuzení dodají kvalitní živiny, mají po zbytek dne více energie, jsou koncentrovanější a podávají lepší výkony. Kromě toho britští vědci zjistili, že pokud přeskočíte snídani, vaše nálada se v průběhu dne bude rapidne horšit a kolem poledne budete i mnohem více unaveni, než kdybyste se pořádně nasnídali. Pokud se chcete vyhnout nepříjemným výkyvům nálad, vaše snídaně by měla ideálně obsahovat cereálie, které nastartují váš mozek a minimálně jednu nebo dvě porce ovoce či zeleniny bohatých na antioxidanty (například jahody, borůvky, papriky, rajčata apod.). Velkou službu vám v boji proti výkyvům nálad prokáže i selen, který najdete například v oříšcích, tuňákovi, vejcích, nebo krůtím masu. Při nedostatku selenu totiž stoupá riziko výskytu depresí. Selen je klíčový ve fungování štítné žlázy, která ovlivňuje metabolismus a náladu.
3. Problémy s pletí
Bojujete se svou pletí, která neustále připomíná sopečnou krajinu? Zařaďte do svého jídelníčku víc cibule a další zeleniny bohaté na síru. Právě ta vám totiž pomůže redukovat zánětlivé procesy, které vedou k výskytu akné. Síra v cibuli, pórku, nebo například šalotce pomáhá produkovat detoxifikační molekuly glutathionu, které mají blahodárný vliv na aknózní pokožku. Nejsilnější vliv má tato zelenina syrová nebo jen lehce považená. Vrhněte se proto na zeleninové saláty.
4. Přecitlivělost na slunce
I když to samozřejmě neznamená, že se obejdete bez opalovacího krému, jídlem můžete ovlivnit i citlivost své pokožky na sluneční paprsky. Takzvané karotenoidy, které jsou obsažené v některém ovoci a zeleniny dokáží ochránit pokožku před slunečním zářením, protože absorbují UV záření a předchází poškození pokožky. Jedním z nejúčinnějších karotenoidů je betakaroten, který se nachází například v mrkvi, čekance, nebo špenátu, a lykopen, který najdete ve vodním melounu a rajčatech. Pro to, aby se však jejich účinek stihl projevit, je nutné tyto potraviny zařadit do jídelníčku alespoň po dobu deseti až dvanácti týdnů.
5. Problémy se spánkem
Máte problémy s usínáním, v noci se převalujete, zíráte do stropu a ráno se budíte naprosto vyčerpaní? I od tohoto problému vám pomůže vhodně zvolený jídelníček. Poslední jídlo byste měli jíst hodinu předtím, než zalehnete do postele, a mělo by jít pouze o malou porci lehkého jídla. Ideální je například kousek sýra, banán, nebo mandle. Pomůže vám také, pokud do svého jídelníčku zařadíte třešně.
10 nejhorších jídel, než jdete do postele
Jídla, která vám zlepší náladu
Biopotraviny nejsou zdravější než klasické jídlo
Jídla, která vám pomohou proti kocovině
Nejnezdravější jídla, která si můžete dát
6 popisků potravin, kterými vás klamou supermarkety