Menu
Úvod  › 

5 způsobů, jak přes zimu nepřibrat

Zima je z hlediska ukládání tukových zásob klasickým krizovým obdobím. Nízké teploty a krátké dny nepřejí sportování, zato svádí k večernímu posezení se svařeným vínem. Letos ale můžete zimu přežít i bez pneumatik kolem břicha. Inspirujte se.

1. Správné rozvržení

Pokud je vám víc než dvacet let, váš metabolismus už se začal zpomalovat a každých deset let klesne o přibližně deset procent. To je také důvod, proč tloustnete po stejném množství jídla, které jste mohli před několika lety spořádat zcela bez následků. Zpomalení metabolismu v důsledku věku nezabráníte, ale můžete donutit své tělo, aby s přijatou energií lépe zacházelo. Stačí k tomu jen málo; místo obvyklých tří velkých porcí denně si raději dejte pět malých.

Zdá se vám toto pravidlo mírně řečeno otřepané? Jenže je to pravda; nemá smysl nacpávat své tělo obrovskými porcemi, protože stejně dokáže využít jen určité množství jídla (v závislosti na míře aktivity) a zbytek se uloží jako tuk. Stejně tak je nesmysl jíst jen jedno jídlo denně nebo dokonce hladovět. Vaše tělo si potom bude myslet, že máte omezený přístup k jídlu a okamžitě zpomalí metabolismus, aby vám tukové zásoby vydržely co nejdéle.

2. Jezte chytře

Místo diet se raději zaměřte na složení svého jídelníčku. Nemá smysl živit se pouze zeleninou a dietními suchary. I kdyby se vám to po nějaký čas podařilo, shozená kila naberete zase rychle zpátky, navíc si jednostranně zaměřenými dietami můžete vážně poškodit zdraví.

Vzoreček na zdravý jídelníček, při kterém budete zároveň hubnout, je přitom jednoduchý:

- 25% z vašeho jídelníčku by měly tvořit živočišné bílkoviny: mořské plody, vejce, drůbež a tak dále. Denně byste měli sníst přibližně tři porce o velikosti balíčku hracích karet.

- 50% zdravého jídelníčku by mělo být tvořeno ovocem a zeleninou, coby vynikajícím zdrojem antioxidantů, vitaminů a vlákniny. Vaší váze prokáže nedocenitelnou službu zejména brokolice, kapusta, či chřest.

- 25% jídelníčku je vyhrazeno ořechům, obilovinám, luštěninám, celozrnnému pečivu, divoké rýži.

Omezit byste naopak měli tučná a sladká jídla, sladkosti, pečivo z bílé mouky, těstoviny, bílou rýži a alkohol.

3. Pitným režimem proti špekům

U pitného režimu platí to samé pravidlo jako u stravování: pokud svému tělu nedodáváte dostatek tekutin, má organismus tendence k jejich skladování a šetření na horší časy. Tyto zásoby samozřejmě zpětně zase zvyšují tělesnou hmotnost. Zvyšte příjem tekutin a nejenže odnaučíte tělo skladovat jejich zásoby, ale budete zároveň vyplavovat i škodlivé toxiny. Zadržování tekutin můžete omezit i pitím horké vody s vymačkaným citronem, zejména před jídlem.

4. Dietní ráno

O tom, že byste neměli ráno přeskakovat snídani, jste už nejspíš slyšeli. Pokud ráno nezásobíte své tělo hodnotnými živinami, budete mít během dne mnohem větší tendenci se přejídat. Své zažívání a metabolismus můžete ráno účinně povzbudit, pokud si dáte dvě lžíce jablečného octa.

5. Vsaďte na pohyb

Každý ví, že pohyb a sport je důležitou součástí hubnutí. Tělesná aktivita zrychlí váš metabolismus a spálí kalorie. Pokud chcete výrazně zhubnout, bez fyzické aktivity se vám to nikdy nepodaří. Kdykoli si můžete vybrat mezi výtahem, eskalátorem nebo klasickými schody, zvolte třetí možnost. Choďte co nejvíc pěšky, jezděte na kole, najděte si jakýkoli druh pohybu, který vám bude vyhovovat.

Jako ideální frekvence cvičení se uvádí půlhodina čtyřikrát týdně. Pokud však na pohyb nejste zvyklí, začněte klidně denně s pěti minutami. Postupně si zátěž zvyšujte a prodlužujte dobu cvičení. Nebuďte však zklamaní, pokud se vaše váha výrazně nesníží. Svaly váží víc než tukové zásoby, ale výsledky nejlépe poznáte na velikosti oblečení a své zpevněné postavě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články