6 chyb, které dělají rodiče nemocných dětí
Stanovujete diagnózu po internetu, snažíte se okamžitě srazit horečku u dítěte, dáváte mu léky pro dospělé. Vyvarujte se chyb, které rodiče nemocných dětí nejčastěji dělají.
Je samozřejmé, že chcete pro své dítě to nejlepší a zejména, když stůně, udělali byste první poslední. Jenže právě přílišná snaha se může obrátit proti vám. Následujících chyb se rodiče nemocných dětí často dopouštějí:
1. chyba: Špatně léčíte alergii.
Podle údajů American Academy of Pediatrics mnoho rodičů podává dětem orální antihistamika společně se steroidy, které se aplikují do nosu. To je ovšem chyba. Antihistamika jsou určena spíše pro akutní použití, kdežto steroidové spreje by se měly začít používat týden až dva před začátkem alergenové sezóny a užívat po celou dobu jejího trvání.
2. chyba: Přiliš mnoho léků
Podle výzkumů naprostá většina rodišů přesně neví, kolik kterého léku by mělo jejich dítě dostat při akutních zdravotních potížích. Řada z nich proto raději dá dítěti o něco více léku, aby například rychleji srazili horečku a dítě se tolik netrápilo. Nicméně dávkování léku by se mělo striktně řídit podle příbalového letáku léku. Ve většině případů se dávkování řídí hmotností dítěte, případně jeho věkem. Nezapomínejte také, že čajová lžička rozhodně není to samé jako polévková lžíce a stejně tak je nutné odpočítávat přesné množství kapek. Příliš velkým množstvím léků pouze neúměrně zatěžujete dětská játra.
3. chyba: Děsíte se horečky.
Většina rodičů se hrozí horečky u dítěte a snaží se jí co nejrychleji srazit, nicméně podle odborníků je to zbytečné. Horečka ve skutečnosti pomáhá imunitnímu systému bojovat s nemocí. Pokud má vaše dítě horečku, ale nic ho nebolí, nemusíte mu nutně okamžitě podávat antipyretika. Ty byste měli dávat až při horečce vyšší než 38 stupňů.
4. chyba: Léčíte nachlazení
Pediatři si často stěžují, že místo toho, aby rodiče nechali u dítěte odeznít nachlazení přirozeným způsobem (to znamená, uložili ho do postele, naordinovali klidový režim a hojnost tekutin), okamžitě mu podávají léky proti nachlazení. Podle nedávného výzkumu provedeného na univerzitě v Michiganu téměř polovina rodičů podává dětem mladším čtyřech let léky typu Coldrex a podobné, které by měly léčit všechny symptomy nachlazení. Tyto léky však mohou u dětí způsobovat řadu vedlejší, nežádoucích účinků a pro děti nejsou vůbec určené.
5. chyba: Nesprávně užíváte léky na předpis.
Pokud lékař vašemu dítěti předepíše léky na předpis, je nutné užívat je přesně tak, jak vám lékař určtí. Stejně tak byste se měli informovat, jak mohou ony léky reagovat s ostatními farmaky, či potravinami a jak se mají skladovat. Antibiotika je absolutně nutné vybrat až do konce. A to i přesto, že po určité době užívání dojde k vymizení symptomů a zlepšení stavu.
6. chyba: Děláte diagnózu po internetu.
Dělá to většina rodičů: u dítěte se objeví podivné symptomy, tak sednete k počítači a "vygooglujete", co by to asi tak mohlo být. Podle průzkumu Pew Internet and American Life Project takovouto sebediagnózu provádí pětatřicet procent dospělých. Jenže diagnózu byste měli vždy nechat na svém lékaři, který má více zkušeností a dokáže zdravotní stav dítěte posoudit komplexně.
Období vzdoru: Zátěžová zkouška pro rodiče
Test: Jaký je váš styl výchovy dětí?
5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší
Jak připravit dítě na sourozence
Co by doktoři chtěli, aby rodiče věděli
Největší zátěží pro nervy rodičů jsou tři děti