Menu
Úvod  › 

6 každodenních věcí, které vám rozhazují menstruaci

Nepravidelná menstruace, silné krvácení, příliš krátký, nebo naopak dlouhý cyklus? Možná je na vině některá z věcí, která je součástí vašeho života, a kterou by vás vůbec nenapadlo podezírat.

Změnila se vaše menstruace? Je silnější, slabší, delší, nebo méně častá? Možná jsou na vině skryté zdravotní problémy, ale stejně tak je možné, že váš cyklus ovlivňují naprosto běžné a každodenní věci, které by vás vůbec nenapadlo podezírat.

Vážný stres

Nejspíš už jste zaslechla, že stres může ovlivnit vaši menstruaci, ale možná máte pocit, že vás se toto pravidlo netýká. Ostatně dokážete se vyrovnat s uzávěrkami, prezentacemi, schůzemi i domácími úkoly svých dětí, aniž by se to na vás jakkoli odrazilo. Jenže na menstruační cyklus obvykle působí nikoli permanentní stres, ale náhlá stresující událost (jako je například ztráta zaměstnání, rozvod, nebo nemoc). Lékaři tuto skutečnost vysvětlují evolucí, která nás naprogramovala na přežití, takže když jsme postaveni před mimořádně stresující událost, nemůžeme mrhat tak cennou tekutinou, jako je krev - a navíc naše tělo nemá na rozmnožování ani myšlenku.

Namáhavé cvičení

Cvičíte hodiny a hodiny a přepínáte své tělo do extrémů? Potom vám to vaše tělo dá nejspíš pocítit, mimo jiné, i změnami menstruačního cyklu. Vaše tělo vnímá přílišné cvičení jako extrémní stresor a podle toho se také zachová. Navíc k tomu, abyste začala ovulovat, je potřeba určitého množství tělesného tuku a pokud vám schází, ovulovat jednoduše nebudete.

Alkohol

Několik propařených nocí na vás může zanechat mnohem větší následky než jen příšernou kocovinu. Podle údajů National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholismus může velké množství alkoholu nejen poškodit vaše játra a další orgány, ale také způsobit nepravidelný menstruační cyklus. Alkohol totiž může dočasně zvýšit hladinu estrogenu a testosteronu, což naruší normální hormonální hladinu potřebnou pro ovulaci.

Váhový přírůstek

Rychlý váhový přírůstek je další možnou příčinou vašich hormonálních výkyvů. Při váhovém přírůstku mohou vaše vaječníky začít produkovat množství testosteronu, což se zpětně může negativně odrazit na vaší ovulaci - ta se může zpozdit, nebo dokonce i dočasně vymizet.

Infekce

Infekce přísně vzato nemůže ovlivnit váš cyklus tím, že by ovlivnila hormonální hladinu ve vašem těle. Nicméně může způsobit krvácení, kvůli kterému se vám bude zdát, že krvácíte víc, než je obvyklé. Bakteriální infekce, záněty v pánevní oblasti, nebo sexuálně přenosné choroby mohou být příčinou zánětu uvnitř dělohy a následného krvácení. Většinou je toto krvácení doprovázeno i křečemi kvůli podráždění v důsledku infekce. Varovnými signály je i bolestivé močení, bolest v podbřišku, bolest nebo svědění ve vagíně, neobvyklý výtok, horečka, nebo zvracení.

Práce na směny

Podle studie, které se zúčastnilo 119 000 žen, mají ty, které pracují po večerech a nocích, o třiatřicet procent vyšší riziko menstruačních problémů, jako je nepravidelná perioda. Ty ženy, které pracují na směny, mají mnohem větší problémy s menstruací. U třiadvaceti procent se objevuje cyklus kratší než 21 dní, nebo naopak velmi dlouhý (delší než čtyřicet dní).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
9 věcí, které nevíte o své menstruaci
Bolestivá menstruace: Jak jí přežít a ulevit si
8 věcí, o kterých byste měla říct svému gynekologovi
7 věcí, které zhoršují vaší menstruaci
Největší chyby, které dělají ženy při používání tampónů
Co o vás prozradí věk vaší první menstruace