Menu
Úvod  ›   › 

Které fitness mýty jsou nebezpečné?

Běh na pásu je bezpečnější než běh venku, posilovací stroje jsou lepší než činky a strečink před cvičením vás uchrání před zraněním. Představujeme vám mýty, které kolují o cvičení.

1. Běh na pásu je bezpečnější než běh venku.

Mnoho lidí se domnívá, že běhání na pásu je mnohem bezpečnější než běh venku v terénu, protože klade menší nároky na kolena a kotníky. Ve skutečnosti ale mnohem víc záleží na technice běhu než na tom, jestli běháte na pásu v posilovně, nebo v lese. Běh je pro kolennní klouby extrémně náročný, je proto potřeba ho střídat i s jinými druhy pohybu a především dbát na správnou techniku.

2. Pomocí zkracovaček se zbavíte tuku na břiše.

Posilováním břicha se vám samozřejmě podaří zpevnit břišní svaly, ale bohužel se jím nezbavíte břišního tuku. K tomu, abyste zlikvidovali tuk na břiše, potřebujete minimálně třicet minut kardio aktivity a vhodnou skladbu jídelníčku. Pouhým posilováním plochého břicha nedosáhnete.

3. Posilovací stroje jsou lepší než činky.

Ačkoli si to většina lidí neuvědomuje, na posilovacích strojích můžete mít stejně špatnou techniku jako při posilování s činkami. Další problém může nastat v situaci, kdy neodhadnete míru zátěže, děláte příliš mnoho opakování, nebo si posilovací stroj špatně nastavíte. Rozhodně se vám vyplatí investovat do trenéra, který vám ukáže, jak správně posilovat, ať už s činkami, nebo na posilovacích strojích.

4. Strečink před cvičením vás uchrání před zraněním.

Jde o pravděpodobně nesmrtelný mýtus, který se drží při životě už řadu let. Přitom však jeden výzkum za druhým ukazují, že protažení před cvičením nemá vůbec žádný vliv na pravděpodobnost toho, že si při tréninku způsobíte nějaké zranění. Navíc se ukazuje, že nesprávně prováděný strečink způsobuje víc škody než užitku a můžete si zdravotní újmu způsobit přímo při něm. Místo strečinku odborníci doporučují zahřát se a rozhýbat několika minutami klusání, nebo jemnými poskoky.

5. Při nízké intenzitě tréninku, spálíte více tuku.

Je sice pravda, že za ideální pro spalování tuků se považuje taková intenzita aerobního pohybu, při kterém můžete ještě mluvit, ale už ne zpívat. Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že byste při nízké intenzitě pohybu spalovali víc tuků - i když to zní lákavě.

6. Když to nebolí, cvičíte špatně.

Když vás druhý den po cvičení nebolí svaly, máte pocit, že jste cvičení flákali a měli jste si dát mnohem víc do těla? Omyl. Bolestí vám vaše tělo signalizuje pouze to, že je něco špatně a měli byste něco dělat jinak. I když vás druhý den svaly nebolí, rozhodně to neznamená, že jste cvičili špatně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články