Menu
Úvod  › 

6 největších mýtů o klíšťatech

Klíšťata padají ze stromů a jakmile vás nakažené klíště kousne, jste okamžitě nakaženi. Nejlépe jej odstraníte olejem a aktivní jsou jen v létě. Představujeme vám největší mýty o klíšťatech.

Sezóna klíšťat je v plném proudu a situace bude už jenom horší. Propadáte hysterii, kdykoli máte vstoupit do lesa a máte pocit, že všude na vás číhají klíšťata nakažená smrtelnými chorobami, aby se do vás mohla zakousnout? Zjišťovali jsme, jaké mýty se o klíšťatech nejčastěji tradují a jak je to s nimi doopravdy:

Mýtus: Klíšťata v zimě umírají.

Každý druhý člověk se domnívá, že klíšťata jsou aktivní pouze v létě, při vysokých teplotách, nicméně nic takového není pravda. Klíšťata jsou schopná zvládnout poměrně velký pokles teplot, takže někteří jedinci mohou zůstat aktivní dokonce až do prvních mrazíků. Klíšťata samozřejmě nejsou schopná přežít skutečné mrazy, ale většina lidí se domnívá, že při procházce říjnovým lesem už nepotřebuje repelent. To je však omyl.

Mýtus: Klíšťata padají ze stromů.

Představa klíštěte sedícího na větvi a čekajícího na první lidskou oběť, která se ocitne v dosahu, aby jí mohlo skočit za krk, je zcela mylná. Klíšťata žijí většinou ve vysoké trávě nebo v nízkých křovinách. Pokud objevíte klíště přisáté v oblasti vašeho krku nebo hlavy, je tomu tak proto, že do těchto míst doputovalo ve snaze najít místo, kde by se mohlo přisát. Mimochodem; věděli jste, že klíšťat přirozeně hledají místa s nejtenčí a nejměkčí kůží, proto se tak rády přisávají například do podkolenních jamek, kolem uší, či v oblasti třísel?

Mýtus: Každé klíště je přenašečem nemocí.

Mnoho klíšťat vás skutečně může nakazit některou z velmi nepříjemných chorob, ale stejně tak mnoho klíšťat vůbec nakažená není. Pokud tedy objevíte na svém těle přisáté klíště, nemusíte propadat panice. Záleží na tom, kde dané klíště žije a především, zda se před tím, než se přisálo na vás, napilo krve nakaženého zvířete, například psa, ptáka, nebo myši. Zdaleka ne všechna klíšťata jsou přenašeči nemocí.

Mýtus: Jakmile vás klíště "kousne", jste nakaženi.

Pro přenos naprosté většiny nakažlivých chorob je nutné, aby na vás bylo klíště přisáté víc než čtyřiadvacet hodin. Bakterie způsobující tato nakažlivá onemocnění totiž žijí v žaludku klíšťat a do vašeho krevního oběhu se dostanou s jejich slinami. Čím dříve tedy klíště objevíte a odstraníte, tím lépe.

Mýtus: O tom, že vás kouslo klíště, vždy víte.

Přisátí klíštěte je bezbolestné, takže víc než polovina lidí nakažených lymskou boreliózou uvedla, že vůbec netušili, že je klíště kouslo. Někdy se nemusí objevit ani varovný červený flíček, po kterém lidé obvykle pátrají. Jakmile tedy uprostřed léta začnete trpět podezřelými symptomy, jako je horečka, zimnice, bolesti kloubů a hlavy, měli byste se vypravit k lékaři, ačkoli máte pocit, že vás klíště nekouslo.

Mýtus: Klíště nejlépe odstraníte alkoholem, olejem, nebo vazelínou.

Zapomeňte na vyzkoušený trik našich babiček. Jediné, čeho dosáhnete, je situace, kdy se klíště začne "dusit" a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny do vašeho krevního oběhu. Klíště byste vždy měli odstranit jemným točením proti směru hodinových ručiček.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pro muže: Sedm signálů, že jste zdraví
9 věcí, které vám zhorší alergii
Co vypovídá vzhled o vašem zdraví
Začátky duševní nemoci: Jak poznáte, že máte problém?
Překvapivé věci, které zvyšují riziko rakoviny kůže
Otrávené mozky: Chemikálie, které způsobují autismus