Menu
Úvod  › 

6 popisků potravin, kterými vás klamou supermarkety

Vyrobeno ze skutečného ovoce, s přídavkem vlákniny, povzbuzuje imunitní systém... Také jste naletěli na triky marketingových specialistů? Představujeme vám popisky, které na potravinách nejčastěji klamou.

Nakupujete potraviny, o kterých se domníváte, že prokazují vašemu zdraví tu nejlepší službu, jenže všechno špatně. To, že je na výrobku v supermarketu uvedeno, že má spoustu přidaných hodnot, nabije vás energií, zajistí věčné mládí a zdraví, ještě neznamená, že tomu tak je. Marketingové specialisté moc dobře víc, že pokud na obal napíší, že je výrobek například obohacený o vitamíny, budou mít zákazníci pocit, že jeho koupí prospějí maximálně svému zdraví, a půjde tak mnohem víc na odbyt. Jakými šesti frázemi nás obchodníci nejčastěji "lakují"?

1. "Obohaceno o Omega-3 mastné kyseliny."

Toto označení většinou nesou cereálie, které však většinou obsahují ingredience, jako jsou například lněná semínka. Je sice pravda, že ty omega-3 mastné kyseliny obsahují, nicméně jde o takzvaný typ ALA, který naše tělo dokáže mnohem hůř absorbovat a využít než omega-3 mastné kyseliny obsažené například v rybách (typ DHA a EPA). Jinými slovy; pro vaše zdraví neudělají prakticky nic. A i kdyby byly přidány DHA a EPA (což bude jen minimum případů), jejich množství bude tak minimální, že si toho vaše tělo ani nevšimne. Například dvě polévkové lžíce másla obohaceného o omega-3 mastné kyseliny obsahují 32 miligramů DHA a EPA, nicméně doporučená denní dávka je 250 miligramů.

2. "Denní dávka vitamínu C."

Jste si jistí, že do sebe potřebujete cpát umělé vitamíny, když zrovna denní dávku vitamínu C zkonzumujete dřív, než si toho stihnete všimnout? Věděli jste například, že jeden pomeranč vám pokryje na sto šestnáct procent denní dávku vitamínu C, a půl šálku nakrájené červené papriky vám dodá dokonce sto padesát osm procent vitamínu C?

3. "Vyrobeno z celozrné mouky."

Jistě, nějakou celozrnná mouka se ve výrobku s tímto popisem velmi pravděpodobně nachází, ale nikde není řečeno, kolik jí tam je. To znamená, že sušenky z celozrné mouky mohou bez problémů obsahovat většinu bílé mouky.

4. "S přídavkem vlákniny."

Problém s vlákninou je v tom, že neexistuje pouze jeden typ a ne všechny jsou stejně zdraví prospěšné. Do jogurtů a dalších potravin se většinou přidávají ingredience, typu inulin a podobné. Ty sice napomáhají pohybu vašich střev, nicméně nejde o vlákninu, která by měla pozitivní vliv na zdraví vašeho srdce, nebo by snižovala cholesterol. Raději si proto dejte například ovesnou kaši. ořechy, semínka, či luštěniny.

5. "Povzbuzuje imunitu."

Tímto popiskem jsou většinou označovány potraviny, které obsahují antioxidanty A, C a E. Nicméně žádný výzkum spolehlivě nedokázal, že by tyto vitamíny měly nějaký prokazatelný vliv v prevenci proti nachlazení, nebo rakovině, jak se nám výrobci snaží namluvit.

6. "Vyrobeno ze skutečného ovoce."

I když jsou jogurty, cereálie a ovocné tyčinky vyzdobeny svůdnými obrázky ovoce, ve skutečnosti obsahují jen zanedbatelné množství skutečného ovoce. Obvykle jde o směs ovocného koncentrátu a dalších složek, jako je cukr, olej a dalších přísad, které nemají s ovocem nic společného.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 největších mýtů o cvičení
Největší mýty o mužské impotenci
Mýty o zdraví, které vám mohou ublížit
Test: Mýty o pohlavních nemocech
6 nejčastějších mýtů o hubnutí