6 signálů, že máte problémy s nárazovým pitím
Nepijete denně, ale o víkendu vymetáte hospody s obrovským gustem a ještě několik dní poté se léčíte s kocovinou. Týkají se vás problémy s nárazovým pitím, nebo jej máte pod kontrolou?
Oběd si neumíte představit bez piva, večer si otevřete láhev bílého vína, ale přes týden pijete jen umírněně a rozhodně nemáte s alkoholem žádné problémy. Jakmile ale udeří víkend, vyrazíte na hospodskou tour a celou neděli se snažíte přežít kocovinu. Takzvané nárazové pití je v poslední době na vzestupu a týká se především mladých lidí ve věku od osmnácti do čtyřiatřiceti let. Podle odborníků je zrádné především v tom, že jej většina lidí podceňuje a nepovažuje za klasický alkoholismus. Jenže nárazové pití se vám může vymknout z ruky stejně jako kterákoli jiná závislost. Následujících pět signálů by vás mělo varovat a upozornit na to, že s nárazovým pitím máte skutečný problém:
1. Měníte se ve zvíře.
Každý, kdo někdy tančil na stole v hospodě, tuší, že alkohol silně odbourává zábrany. Pokud se pod vlivem alkoholu často chováte úplně jinak než střízliví (ať už jste zábavnější, melancholičtější, nebo agresivnější), nebo dokonce alkohol pijete kvůli tomu, abyste se zbavili svých obvyklých zábran, měli byste se nad sebou vážně zamyslet. Odborníci totiž upozorňují na to, že alkoholici často v počátečních stádiích pijí hlavně kvůli tomu, aby se vůbec mohli bavit.
2. Jste víkendoví "pařmeni."
Omlouváte se, že nepijete denně a tudíž nemáte problém? Omyl. Stačí, když pijete pravidelně. To znamená, že pokud vyrážíte na bojovku mezi bary každý pátek večer, měli byste zpozornět. Nárazové pití vede k řadě závažných zdravotních komplikací, jako je například vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, nebo rozvoj cukrovky. Pamatujte si: není podstatná každodennost, nýbrž pravidelnost.
3. Vždycky se to nějak zvrhne.
Vyrazíte si na jedno pivo s těmi nejlepšími úmysly, jenže ze dvou piv je najednou sedm a domů se vracíte nad ránem. Jedním z nejvarovnějších příznaků nárazových pijáků je skutečnost, že naprosto neznají své limity a pití se jim vždy jaksi vymkne z rukou, i když původně vůbec nevyráželi pít. Zkuste se zamyslet nad tím, jak dopadají vaše výlety "za jedním" a v jakém stavu se vracíte.
4. Občas máte okno.
Alkohol působí na každého jinak a záleží nejen na vaší genetické výbavě, ale i například na momentálně užívaných lécích, nebo na tom, co jste před konzumací alkoholu jedli. Na druhou stranu, pokud se u vás čas od času objeví po konzumaci alkoholu výpadek paměti, jde v každém případě o velmi varovný signál. Váš mozek se vám tak snaží naznačit, že už jste dávno za svými limity.
5. Ztrácíte zodpovědnost.
Jakmile pod vlivem alkoholu ztrácíte zodpovědnost a děláte věci, které by se vám ve střízlivém stavu příčily, buďte si jistí, že máte problém. Je celkem lhostejné, v jakém směru svou zodpovědnost ztrácíte a jestli ujíždíte na podvádění své partnerky, nebo náhodných rvačkách v barech. Stejně tak je velmi varovné, pokud jste kvůli kocovině nebo opilosti nebyli více než jednou schopni splnit své povinnosti (jít do práce, na smluvenou schůzku atd.).
6. Vaše okolí má strach.
Jedním z nejvarovnějších signálů jsou obavy vaší rodiny, přátel, či kolegů, kteří se vám snaží naznačit, že byste měli pití omezit. Okolí pijáků si obvykle mnohem dřív než oni sami povšimne toho, že se jim situace vymyká z rukou. Uvědomte si také, že všichni pijáci bez výjimky tvrdí, že žádný problém nemají.
Kocovina: Užitečné tipy, jak se jí vyhnout
Alkohol a sex: Dobrá, nebo špatná volba?
Test: Pijete už příliš?
Test: Vyznáte se v alkoholu?
Lidé, kteří na vysoké hodně pili, jsou šťastnější