6 tipů, jak předejít syndromu náhlého úmrtí
Strašák všech rodičů. Dáte dítě spát a už ho neprobudíte. Syndrom náhlého úmrtí stále patří k záhadám medicíny. I když stále není jisté, co ho způsobuje a proč k němu dochází, jsou známé zásady, jejichž dodržování ho může minimalizovat.
Syndrom náhlého úmrtí (SIDS) je tématem, které děsí všechny nastávající i stávající rodiče. Pravděpodobně nejstrašidelnější na celé záležitosti SIDS je skutečnost, že si lékaři stále nejsou jisti, proč k němu vůbec dochází a co ho způsobuje. Podle odborné definice jde o náhlé úmrtí dítěte mladšího jednoho roku, které není podmíněno žádnou nemocí ani zdravotní indispozicí a dochází k němu zdánlivě bez příčiny. Tady jsou faktory, o kterých již lékaři ví, že mohou mít se SIDS souvislost a jejichž zohlednění riziko syndromu náhlého úmrtí snižuje.
1. Spaní na zádech
V průběhu let se sice doporučení měnila, ale v současné době se odborníci na celém světě shodují, že nejbezpečnější polohou pro spánek dítěte je spaní na zádech. Trvejte na tom, aby všichni, kdo přichází s vaším potomkem do styku (prarodiče, chůva atd.), toto pravidlo respektovali a ukládali dítě důsledně na záda. Na bříško dítě pokládejte výhradně jen, pokud je vzhůru. Na druhou stranu byste ho měli nechat, aby si v bdělém stavu cvičilo na bříšku krční svaly, protože jejich posílení naopak riziko SIDS snižuje.
2. Prázdná postýlka
Dětská postýlky by rozhodně neměla být vycpaná plyšovými zvířátky, polštáři, přikrývkami a podobnými věcmi. Postýlka by měla sloužit dítěti pouze ke spaní a nikoli ke skladování hraček. Lepší než přikrývka je spací pytel.
3. Zapomeňte na kouření.
Děti vystavené cigaretovému kouři mají vyšší riziko, že je postihne SIDS. Ani vy, ani vaše partnerka byste neměli kouřit, a to ani v průběhu jejího těhotenství, ani po porodu.
4. Tvrdý povrch.
I když se vám možná zdá, že se vaše malé miminko na tvrdé matraci nemůže nikdy pořádně vyspat, tvrdší matrace je pro jeho zdraví. Je mnohem lepší, když se hlavička dítěte při spánku nezaboří. Pokud dítě leží na tvrdším povrchu (přirozeně bez polštáře), nevdechuje znovu jednou vydechnutý vzduch, což zvyšuje riziko SIDS.
5. Dítě samo v postýlce.
Výzkumy dokázaly, že děti, které sdílejí postel se svými rodiči nebo sourozenci, jsou mnohem více ohroženi syndromem náhlého úmrtí než děti, které spí samy v posteli.
6. Chladnější teplota
Dávejte pozor, aby v pokoji, kde spí vaše dítě, nebylo přetopeno a udržujte spíše chladnější teplotu. Při vyšších teplotách při spánku hrozí dítěti větší riziko SIDS. Přiměřená je taková teplota, kdy je vám příjemně v jedné vrstvě s dlouhým rukávem.
Nenápadný zabiják: Syndrom třeseného dítěte
Syndrom náhlého úmrtí: Všechno, co chcete vědět