Menu
Úvod  › 

6 tipů, které vám zachrání chodidla

Patříte k těm, kteří propadli běžecké mánii? A víte, jak prodloužit život svým běžeckým botám, a tím chránit i svá chodidla, která při běhu obvykle trpí.

Najít běžecké boty, které vám perfektně padnou, neničí vám nohy a ještě vypadají k světu, je téměř úkol hodný nominace na Nobelovu cenu. A když je konečně objevíte a zakoupíte, můžete se vzteknout, když se za pár měsíců začnou rozpadat a vy máte celou anabázi podstupovat znovu. Víme, jak zbytečně nezkracovat život svým běžeckým botám a zachránit tak svá chodidla. Tady jsou nejčastější a největší prohřešky, kterých se na své běžecké obuvi můžete dopustit:

1. Nosíte je i mimo běhání.

Běžecké boty byste měli nosit výhradně a jen na běhání. Pokud v nich zároveň brouzdáte po městě, chodíte na procházky, nebo si je berete na víkendové výlety, zbytečně jim zkracujete život. Nejde jen o to, že na jiné pohybové aktivity nejsou běžecké boty stavěné, ale i o to, že běžecké boty mají v průměru životnost osm set kilometrů, a pokud s nimi polovinu našlapete mimo běžecký trénink, nemůžete čekat, že vám na běhání vydrží deset let. Po tréninku byste měli vždy vyměnit boty i ponožky, abyste se vyhnuli riziku vzniku plísní, kterým se daří ve vlhku a teplu.

2. Dáváte je do pračky.

Připadá vám to jako zhýralost? Potom byste se pravděpodobně divili, kolik lidí je schopno nacpat tenisky do pračky. Je samozřejmé, že nemůžete nechat tenisky obalené bahnem, ale jedno vyprání v pračce kompletně zničí jejich klenbu a konstrukce. Místo toho si zakupte speciální čistič určený pro sportovní obuv a boty vyčistěte starým zubním kartáčkem. Zápach z bot odstraníte pastou z jedlé sody, kterou necháte působit přes noc.

3. Necháváte je v autě.

Samozřejmě, pokud máte běžecké boty uložené v autě, máte je neustále po ruce a existuje větší pravděpodobnost, že je budete využívat pravidelně. Na druhou stranu jsou tak boty vystavené velkým teplotním výkyvům, které je ničí. Negativní vliv na materiál, ze kterého jsou ušity, mají především vysoké teploty, které uvnitř auta v létě panují.

4. Nerozvazujete je.

Jestli patříte mezi ty, které by nikdy ani nenapadlo, že by se mohli vyzouvat a nazouvat do zašněrovaných bot, budete opět nejspíš velmi překvapeni, kolik lidí si touží ušetřit několik sekund a s rozvazováním bot se vůbec neobtěžuje. A není zřejmě třeba příliš zdůrazňovat, do jaké míry se tím běžecké boty ničí a ztrácí svůj tvar. Pak už nejsou schopné poskytovat chodidlům adekvátní oporu.

5. Nosíte pořád stejný pár.

Pokud nosíte na běžecký trénink stále stejný pár bot, nezkracujete tím život nejen svým teniskám, ale ničíe si tím i chodidla, protože výrazně vzrůstá riziko takzvaných únavových zranění. Podle výzkumu, jehož výsledky byly v roce 2013 prezentovány v magazínu Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, mají běžci, kteří při tréninku střídají několik párů bot o téměř čtyřicet procent menší pravděpodobnost zranění. Nepřetěžují tak totiž stále stejnou část chodidla a nohy.

6. Běháte v dešti.

Běhání v dešti může znít jako největší romantika na světě, ale pokud to budete dělat častěji, zničíte klenbu a konstrukci svých běžeckých bot. Pokud už své boty namočíte, rozhodně je nesušte na přímém slunci, nebo přímém teple, raději do nich nacpěte zmačkané noviny, které pohltí vlhkost a nechte je volně doschnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!
Nový trend: Běh naboso
Rychlá chůze je stejně účinná jako běh
5 věcí, které by měl vědět každý běžec
10 způsobů, kterými vám běh zlepší zdraví
Víte, kolik denně nachodíte?