6 tipů pro lepší komunikaci s dětmi
Nevíte, co je trápí a z čeho mají radost. Nesvěřují se vám a jste si vzdálení. Málo spolu mluvíte. Následujících šest tipů vám pomůže zlepšit komunikaci se svými dětmi.
Povídáte si pravidelně společně se svou rodinou o problémech, radostech a událostech, které se jim za uplynulé dny staly? Nebo na společné popovídání si nemáte vůbec čas a v podstatě se doma jen míjíte? Rodinná konverzace je klíčem k silnému vztahu a má mimořádnou roli pro všechny členy rodiny. Nabízíme vám tipy, jak vylepšit své komunikační schopnosti uvnitř vlastní rodiny:
1. Vytvořte příležitost
Je známou skutečností, že v dnešní době jsou téměř všichni rodiče přepracovaní, děti navštěvují spousty kroužků, všichni dohromady plní tisíce povinností a na poklidnou konverzaci nezbývá tudíž už téměř žádný čas. Z práce letíte vyzvednou dceru do hudebky, dovézt syna na fotbal, večer musíte ve spěchu udělat večeři, dohlédnout, aby děti měly školní úkoly a večer padnete všichni do postele úplně vyčerpaní. Jenže na společnou komunikaci byste si měli čas udělat i za cenu toho, že zvládnete za týden méně akcí. Zredukujte své aktivity a vyšetřete si čas, který budete mít výhradně jen sami pro sebe.
Samozřejmě, že je mnohem jednodušší, pokud se děti nají ve školní jídelně, vy s manželem v práci a o víkendu si zajdete na něco do fast foodu, nebo hospody. Když však pomineme zdravotní hledisko, ochuzujete se tím o příležitost ke konverzaci. Trvejte na tom, že alespoň některé dny v týdnu se rodina sejde u stolu u společného jídla. To, že trávíte veškerý čas s celou svou rodinou, znamená, že svým dětem znemožňujete, aby se vám s věřily se soukromými záležitostmi. Uvědomte si, že ani malým dětem nemusí být příjemné svěřovat se vám před svědky. Dejte jim čas, kdy se budete věnovat pouze jim, bez sourozenců a dalších svědků. Vyjděte si s nimi na procházku, pozvěte je do cukrárny, nebo do kavárny (dospívající to zcela jistě ocení) a jen si povídejte. Pokud se snažíte zlepšit jakýkoli vztah, vždy je důležitější poslouchání než mluvení. To samé platí i v rodinné komunikaci. Měla byste čtyřikrát víc poslouchat než mluvit. To platí i v případě, že se od dítěte dozvíte negativní zprávu. Možná máte k počítačům odtažitý vztah, ale pro své děti se to pokuste překonat. Pokud si založíte účet na Facebooku, možná se o svých dětech dozvíte za týden víc než za poslední dva roky. Samozřejmě nejde o špehování, ale možná zjistíte, že vám dítě raději píše zprávy i o intimních záležitostech, které by se s vámi bálo probrat ústně. Ukládejte děti do postele s pohádkou, dívejte se společně každý čtvrtek večer na filmy, každou první sobotu v měsíci si vyjeďte na společný výlet. Tradice a společné rituály jsou velmi silnou zbraní, která vám pomůže v zachování rodinné rovnováhy, posílení vazeb a tak dále. Kromě toho, že budou mít vaše děti na co vzpomínat, vytvoříte jim tak prostor pro komunikaci.3. Dejte si schůzku se svými dětmi
4. Pravidlo 80/20
5. Používejte moderní technologie
6. Vytvořte tradice
Proč si pořídit další dítě?
Je velká rodina lepší, aneb kolik chcete dětí?
Rodinná dovolená: Tipy na její přežití