6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Každý rodič to zná: jste unavení a máte chuť dítěti povolit, jen aby byl klid. Nabízíme vám tipy, kde čerpat novou sílu a zůstat ve výchově konzistentní.
Jednou trváte na tom, aby si dítě čistilo zuby ráno i večer, druhý den jste na to příliš pohodlní a třetí den ustoupíte scéně, kterou dítě udělá, protože si zuby v žádném případě vyčistit nechce. Počtvrté ho ale pro změnu seřvete a trváte na tom, aby si zuby pořádně vyčistilo. Je vám tato situace povědomá? Potom to bohužel nevypovídá nic dobrého o vašich rodičovských schopnostech.
Nejhorší, co můžete pro výchovu dítěte udělat, je nedůslednost. Vaše dítě by vždy mělo vědět, co od vás může očekávat. Dáváte mu tím mimo jiné najevo, jak důležité pro vás je, dáváte mu řád a pevné hranice. Nedůslednost vede jen k tomu, že se váš potomek bude cítit nejistě a zmateně. Pokud se budete chovat stále stejně a trvat na stejných zásadách, dítě se poučí ze svých chyb mnohem lépe. Neměňte pravidla v průběhu hry a snažte se zachovávat konzistenci výchovy. Rodiče se často domnívají, že pokud ustoupí kňučení, škemrání či záchvatům vzteku dítěte, bude jejich život lehčí. Jenže v konečném důsledku ustupováním nezískáte vůbec nic a v budoucnu za něj budete draze platit.
Je jasné, že zachovávání důslednosti ve výchově je velmi obtížné. Často jste unavení, spěcháte, nebo jste ve stresu. Inspirujte se následujícími šesti tipy, které vám pomohou zachovat důslednost ve výchově svých dětí:
1. Dodržujte své priority. Pokud jste už jednou zvládli vyřešit výchovné dilema ke své spokojenosti, držte se ho i v budoucnu. Ujasněte si, co je pro vás ve výchově důležité, z čeho nehodláte slevit, co nechcete tolerovat a nad čím jste naopak ochotni přimhouřit oko. Ze svých priorit však neustupujte.
2. Připravte se na dlouhou cestu. Obvykle jsou potřeba přibližně tři týdny k tomu, aby dítě opustilo nežádoucí chování. Opakujte si to vždy, kdy vás přepadne beznaděj nad dnem plným křiku a všemožných scén.
3. Identifikujte své největší chyby, kterých se ve výchově dopouštíte. Pojmenujte si a ve vypjatých situacích si pro sebe tyto věty opakujte, například: "Nebudu křičet," a podobně.
4. Uvědomte si, že změny v chování dítěte budete mnohem hůře dosahovat v období, kdy se něco děje (například odjíždíte na dovolenou, začíná nový školní rok a podobně). Pro výraznější výchovné působení si vybírejte spíše období, kdy máte dostatek času a máte dostatek času.
5. Očekávejte odpor. Vaše dítě zkrátka bude testovat vaše hranice. Jednou se může zachovat tak, jak po něm chcete, podruhé sklouzne opět do nežádoucího chování. Nezoufejte, dítě zkouší pevnost vašeho odhodlání a hranic, pokud zůstanete pevní ve svých zásadách, vaše snaha se vám bohatě vrátí.
6. Pokud už skutečně nemůžete a vaše zoufalství dostupuje vrcholu, dejte si několik minut k dobru, abyste se mohli uklidnit. Pošlete například dítě do jeho pokojíčku, dokud se neuklidní, nebo se naopak do tiché místnosti zavřete vy sami. Budete mít příležitost zvládnout emoce, uklidnit se a opět si srovnat v hlavě své priority.
7 největších chyb, které dělají rodiče dospívajících
Výprask dítěte: Co můžete udělat jinak?
5 dilemat ve výchově batolete
7 věci, které by měl otec naučit svou dceru