6 vážných symptomů, které u dětí nikdy nesmíte ignorovat
Možná váháte, jestli už je situace natolik vážná, abyste s dítětem jeli k lékaři. Pokud se ale u něj objeví kterýkoli z následujících symptomů, musíte okamžitě na pohotovost.
1. Promodralé rty
Pokud má dítě promodralé rty, nebo vnitřek úst či jazyk, jde vždy o signál nedostatečného okysličení. V takovém případě na nic nečekejte a okamžitě volejte na nouzovou linku. Tehdy totiž rozhoduje skutečně každá minuta.
2. Přerývavý dech.
Každé dítě se čas od času "zakucká", zadýchá, nebo zalapá po dechu. Pokud ale pozorujete, že vaše dítě dýchá obtížně, přerývavě a rychle, nosní dírky jsou rozšířené a svaly hrudníku se rychle zvedají, jde o příznak dýchacích obtíží, které nesmíte podceňovat. Může jít o přidružený symptom závažné infekce či onemocnění a dítě by měl okamžitě vyšetřit lékař.
3. Horečka přes 38 stupňů (zejména u kojenců).
Pokud máte dítě mladší než tři měsíce a naměříte mu v konečníku teplotu vyšší než 38,5 stupně, je potřeba, aby dítě vyšetřil lékař. Takto vysoká horečka u novorozenců může mít celou řadu příčin od obyčejného nachlazení, či virózy, až po meningitidu. Nicméně kojenci se velmi rychle dehydrují a jejich organismus je mimořádně citlivý, tudíž je podceňování vysoké horečky v jejich případě velmi nebezpečné.
4. Nažloutlá kůže.
Nažloutlý odstín kůže je vždy nebezpečným příznakem. U novorozenců je novorozenecká žloutenka poměrně častým onemocněním, nicméně v tomto případě je nutné sledovat, jestli se žlutavé zabarvení kůže nezintenzivňuje a netmavne. U starších dětí je varovným signálem i lehce zažloutlá pokožka, která může být symptomem hepatitidy. Neléčená žloutenka pak může vyústit ve vážné poškození jater.
5. Dehydratace.
Pokud nemá vaše dítě dostatek počůraných plenek, nebo nechodí dostatečně často na záchod, může být dehydrované. Podle odborníků by měly děti ideálně močit šestkrát denně. Jestliže je frekvence močení menší, nebo se dokonce přidají i popraskané rty, únava a apatie, jedná se o neklamné známky dehydratace. Ta může být způsobena řadou příčin, od průjmu a zvracení, až po nejrůznější infekce a onemocnění.
6. Zvrací žaludeční šťávy.
Děti zvrací častěji než dospělí a často je příčinou pouze banální zdravotní problém. Pokud se ale dítě dáví, pláče bolestí a zvrací žaludeční šťávy (zvratky jsou světle zelené a vodové), je nutné vyhledat odbornou pomoci. Stejně tak jsou varovným signálem zvratky, které vypadají jako tmavá káva (zvratky této barvy mohou být signálem vnitřního krvácení).
Nemocné dítě: Nejčastější otázky rodičů
Nemocné dítě: Kdy ho vyslat do školy?
Na záchranu dusícího se dítě máte jen 60 sekund
Děti s ADHD: Nejčastější otázky a odpovědi
Největší mýty o očkování, aneb v čem vám lžou jeho odpůrci
9 dobrých důvodů, proč vyměnit pediatra